Gazetelerde dün İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Kuzey İrlanda ziyareti sırasında eski İRA liderlerinden Martin McGuinness ile el sıkıştığı fotoğraf yer alıyordu.
McGuninness, gençlik yıllarını İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu saflarında İngiltere’ye karşı savaşarak geçirdikten sonra bugün Kuzey İrlanda Özerk Yönetimi Başbakan Yardımcısı görevinde bulunuyor.
Tahta çıkışının 60. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Belfast’a giden Kraliçe Elizabeth’le McGuinness’in el sıkışmasını İngiliz medyası “asrın olayı” diye verdi. McGuinness silahlı mücadeleyi bırakarak İRA’nın siyasi kanadı Sinn Fein’de yer almış olsa da İngiltere yönetimini simgeleyen kurumlara karşı parlamentoda arkadaşlarıyla birlikte “boykot” uyguluyordu.
Ancak bu boykot onları “barış” fikrinden alıkoymadı.
Ayrılıkçı İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (İRA) ile mücadele 1970-80’lerde İngiltere’de önlenemez bir şiddete dönüştü. 30 yıl boyunca kan döküldü. Üç binden fazla insan yaşamını yitirdi.
Sonu gelmez gibi görünen “terör” İRA’nın 2005’te silah bırakmasına yol açan bir dizi siyasi müzakereyle son buldu.
McGuinness, çözümü getiren süreçle “Good Friday” diye anılan antlaşmanın mimarlarındandı.
Eski İRA liderinin İngiltere Kraliçesi ile “el sıkışması” sembolik olmanın ötesinde barışın güçlendirilmesi açısından da önem taşıyor.
İRA ve ETA örnekleri Türkiye’de Kürt sorununun çözümüne kaynaklık edecek pek çok deneyim içeriyor. Son dönemde bu deneyimleri aktarmak ve “çatışma çözümünde” İngiltere, İspanya, Güney Afrika modellerinden yararlanmak isteyen bir kuruluş var: Demokratik Toplum Enstitüsü (DPI).
Akademisyen ve gazetecilerden oluşan bu gruba AKP, CHP ve BDP’den de milletvekilleri katılıyor.
Programın Türkiye Direktörü Prof. Mithat Sancar, son Dağlıca saldırısı ve KESK’i de hedef alan KCK operasyonların olumsuz dalgası altında Taraf’a şunları yazdı:
“Kuzey İrlanda barış süreci, siyasetin silahları susturma işlevine dair en başarılı örneklerinden birini oluşturuyor.
Siyasetin işlemediği bir ortamda, silahların susmasını hedefleyen görüşmelerin başarıya ulaşma şansı yoktur. Zira siyaset, hem şiddetin en anlamlı alternatifi, hem de silahları bırakmanın en büyük ödülüdür.”
İngiltere’de Tony Blair döneminde barış sağlandı.
Bunda İRA’nın siyasi kanadı Sinn Fein’in rolü tartışılmaz.
Türkiye’de demokratik Kürt siyaseti PKK’ya silah bıraktıracak güçte hiçbir zaman olamadı! Son olarak Leyla Zana’nın çıkışı da etkisiz kaldı. Bunda PKK’nın çatışmacı tutumu kadar KCK operasyonlarının Sancar’ın deyimiyle “siyaseti tasfiye” eden yanı gözardı edilemez. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise “terör”e karşı “siyaset kurumunu” devreye sokmaya çalışıyor. Meclis tatile girmeden liderler aynı masada buluşabilir.
Hükümet Suriye yerine Kürt sorununa odaklanmalı.
Önce kendi iç barışımızı sağlayabilmeliyiz!