KCK Eş Başkanı Cemil Bayık: AKP'nin 'o ekibi' parti kurarsa destekleriz

Baki Gül’ün söyleşi yaptığı KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, dikkat çeken açıklamalarda bulundu

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık: AKP'nin 'o ekibi' parti kurarsa destekleriz
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, AKP’nin üç dönem kuralı nedeniyle aktif siyasette yer almayan, kuruluş felsefesine uygun siyasetçilerin ‘demokratik değerlere’ sahip çıkan bir parti kurmaları halinde destek vereceklerini açıkladı.

AKP’nin kurucu ekibinden Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’in parti kuracağı yönündeki iddialar bir süredir kulislerde dile getiriliyor.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ağabeyi Nurettin Demirtaş, “başkanlık sistemine geçilse bile ilk başkan Kürt düşmanı Erdoğan değil, şayet demokratik çözümün muhatabı olabilecekse Gül’ün kendisi olabilir” demişti.

ANF’den Baki Gül’e konuşan Bayık, “Eğer bu ekip (Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik) demokratik değerlere sahip çıkar, askeri faşist politikalardan vazgeçerse biz bu çabaları destekleriz” dedi.

Bayık’ın söyleşisindeki ilgili bölüm şöyle: 

“AKP’de şimdi kuruluş felsefesine sahip çıkan bir ekip var. O ekip Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu’nun yürüttüğü politikaları doğru bulmuyor. O ekip kuruluş felsefesine dönmek istiyor. Tayyip Erdoğan mevcut politikaları ile AKP’yi de Türkiye’yi de uçuruma sürüklüyor. Bu ekibin hem AKP’yi hem de Türkiye’yi felaketten kurtarması gerekiyor. Eğer bu ekip demokratik değerlere sahip çıkar, askeri faşist politikalardan vazgeçerse biz bu çabaları destekleriz. Çünkü Erdoğan ve ekibi faşizmi geliştiriyor. Milliyetçi ve tekçidir, savaşı esas alıyor. Şiddeti, katliamları ve göçertmeyi esas alıyor. Bunlar Türkiye’yi faşizme götüren, dışarda tecrite götüren uygulamalardır. Türkiye’yi Suriyelileştiriyor ve Iraklılaştırıyor. AKP içindeki eğilim Erdoğan ve Davutoğlu’nun bu politikasına dur derse kendileri için de Türkiye için de olumlu olur.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 15:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

muhammedciler kemalciler hepsi guclenene kadar demokrat... sonra zalim.

SIRADAKİ HABER