Karayılan: Çözüm süreci tıkanma aşamasında

Murat Karayılan, AKP hükümetini gerekçe üretmeden adım atmaya çağırdı...

Karayılan: Çözüm süreci tıkanma aşamasında

Murat Karayılan önümüzdeki bir haftanın çok önemli olduğunu söyledi.

Hükümetin süreçle ilgili tavrını eleştiren Karayılan, 'AKP hükümetini gerekçe üretmeden adım atmaya' çağırdı. Karayılan, “Herkes bilmeli ki önümüzdeki bir hafta çok çok önemlidir. Türk devletinin şuanki gibi tavrı devam ederse süreç tıkanır. Şu anda tıkanmamış ama tıkanma aşamasındadır” dedi." 

Murat Karayılan, ANFye yaptığı açıklamada, son genel kurulları sonrasında oluşan yeni yönetimi de anlattı.

Yeni yapılanmaya göre KCK Genel Başkanlık Konseyi organı oluşturuldu. KCK Genel Başkanlık Konseyi’nde Cemil Bayık, Bese Hozat, Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Sozdar Awesta ve Elif Pazarcık yer alıyor.

Yeni dönemde Yürütme Konseyi Başkanlığının Eşbaşkanlık olarak örgütlendirilmesi kararlaştırılırken, Cemil Bayık ve Bese Hozat, 35 kişilik yürütme konseyinin eş başkanı oldu; Murat Karayılan, genel başkanı Öcalan’ın olduğu genel başkanlık konseyi üyesi oldu. Bu konseyde, Karayılan’la birlikte, Öcalan’ın yardımcıları olarak, Cemil Bayık, Bese Hozat, Mustafa Karasu, Sozdar Awesta ve Elif Pazarcık görev yapacak. Bayık ve Hozat bu modele göre, hem başkanlık konseyi üyeliği hem de yürütme konseyi eş başkanlığını yürütecek.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanları Bese Hozat ve Cemil Bayık ile KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Murat Karayılan 9. Genel Kurul ardından ilk röportajlarını ANF'ye verdi.

Bayık, Hozat ve Karayılan Kürt tarafının demokratik çözüm sürecine stratejik baktığını ancak Türk devletinin 2. aşamaya geçilmiş olmasına rağmen adım atmadığına dikkat çektiler.

-İkinci aşama hangi düzeyde, taraflar üzerine düşeni yerine getirdiler mi?

Cemil Bayık: Tabii bu soru önemli, süreç şu anda ciddi bir aşamadadır biz üzerimize düşeni yaptık. Türk Başbakanı Erdoğan diyor ki yüzde 15 çekildi ve ikinci aşamayı başlatmıyor. Biz ateşkes yaptık ve geri çekilme devam ediyor. Bu bizim niyetimizi ve duruşumuzu gösteriyor. Şimdi devletin acil atması gereken adımlar var. Bu süreci Abdullah Öcalan başlattı ama hala tecrit altındadır. Avukatları onunla görüşemiyorlar kimse yanına gidemiyor. Daha da önemlisi şu anda ciddi sağlık sorunları var. Kaç gündür kamuoyunda ciddi kaygılar var biz de bu durum hakkında açıklama yaptık. Bağımsız ve uzman bir doktor ekibi İmralı’ya gitmeli ve Öcalan’ı sağlık kontrolünden geçirmelidir. Diğer taraftan eğer bu süreç ilerleyecekse Öcalan’ın koşulları iyileşmeli ve dışarıdan gelen heyetlerle görüşebilmeli. Dışarısıyla irtibatı olmalı. Diğer taraftan yardımcıları ve sekreterleri olmalıdır. Ancak bu şekilde müzakere sürecini yürütebilir.

-Geri çekilme sonrası boşalan yerler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Murat Karayılan: Geri çekilme konusunda tedbirler alınmalı, alınmazsa halkımızın üzerinde baskılar yapacaklar. Halkımız daha fazla kurumlaşmalı ve kendini korumalı. Öz savunmasını güçlendirmeli kendi içinde yapmalı. Her alanda tedbirler alınmalı boşluk bırakılmamalı. Adım atmadan biz zaten kabul etmeyeceğiz. Bizim yapmak istediğimiz bu süreçte sivil demokratik bir toplumu inşa etmektir. Askeri baskı kesinlikle son bulmalı ve koruculuk bitmelidir. Genel kurulumuz bu konuda da karar aldı. Korucular sonuçta Kürt’türler yanlışlık yapmışlardır bu silahlı varlıkları son bulmalıdır. Devlet onları başla yönlü değerlendirsin, Kürdistan’da bundan sonra silahlı güçlere gerek kalmamıştır. Bu sistem barışın önünde engeldir. Bu olmazsa gerillanın geri çekilmesi de boşa düşer. Özellikle Öcalan'ın devlete gönderdiği mektupta da özel olarak bu konuya değiniliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 13:24
YORUM EKLE