DBP ve HDP'li yetkililer Mahmur kampını ziyaret etti

Heyet Maxmur kampını ve Raniya'yı ziyaret etti...

 DBP ve HDP'li yetkililer Mahmur kampını ziyaret etti

Siyabend Fırat Çetin / Demokrat Haber Mahmur

Federal Kürdistan Bölgesi'nde temaslarda bulunmak üzere Halkların Demokratik Partisi (HDP) vekilleri ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediye eş başkanlarından oluşan heyet, Süleymaniye'ye bağlı Raniya kentini ve Mahmur (Maxmur) Kampı’nı ziyaret etti.

HDP milletvekilleri Gülseren Yıldırım, Selma Irmak, Erol Dora, ve Eski Parlementer Feleknaz Uca ile birlikte DBP’li Diyarbakır büyükşehir belediye başkanı Gülten Kışanak, Mardin büyükşehir eş başkanı Februniye Akyol, Viranşehir belediyesi eşbaşkanı Emrullah Cin, Batman Belediye eş başkanı Sabri Özdemir ve DBP Hewler eş temsilcisi Cemal Coşkun beraberindeki heyet bir kısım boşaltılan Maxmur kampı sakinlerinin gittiği Raniya’ya bir kısımda Maxmur’da çeşitli parti yönetimiyle temaslarda bulundu.IŞID ile YPG ve peşmerge güçlerinin yoğun çatıştığı Maxmur kasabası ve Maxmur kampında heyet, boşaltılan Maxmur kampında PKK gerillalarıyla görüşmeler yaptı.

Heyette bulunan Gülseren Yıldırım; ‘’Göstermiş oldukları üstün başarıdan ve cesaretten dolayı Gerilları ve Peşmerge güçleri KDP, YNK ve Goranı ziyaret etti.’’

Ayrı ziyaret noktalarında konuşan Gülseren Yıldırım; 

‘’IŞID Kürtlerin birleşimine sebebiyet vermiştir. Bölgede Kürtler dil, din, ırk demeden Ezidileri, Süryanileri savunmuştur. Tehdit tüm insanlığa yapılan bir tehdittir. Avrupa ve Birleşmiş milletler bunun önlemini almalı ve daha büyük kayıplara sebebiyet vermemelidir’’ diye konuştu.

Heyete açıklamada bulunan PKK ve HPG  gerilla üst düzey yöneticisi şu açıklamalarda bulundu:

''IŞID sadece korkunç bir sestir. Siyasetin alana döküldüğü ve çıkarlar doğrultusunda İslamın alet edildiği korkunç bir sestir. Biz bu sesin bastırılmasında önlemlerimizi aldık ve tüm halkı savunmayı başarmak için mücadele ettik, fakat biz gelecek olan başka güç ve çetelere karşı savunma gücümüzü oluşturacağız. Kürt, Ezidi, Süryani ve diğer halkların da savunucusuyuz. Bunun için gerekirse hepsini savunmaya hazırız. IŞID sadece bir tehdittir ve çok ses çıkaran, katleden bir örgüttür. Bizler kardeşlerimizi katledilmesine ve halkımızın dilimizin, tarihimizin yok edilmemesi için savaşacağız. Yakın tarihe baktığımız zaman yıllarca birlikte yaşadığımız topraklar bir grup çetelerce işgal ediliyor ve dış güçler bunlara destek vererek bizi yok etmelerini istiyor biz de bu baskıya ve zulme karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Özellikle yandaş basın ve yayın organları olayları çok çarpıtarak halka sundu. Halk bundan tedirgin olup daha da telaşla yaklaşmaya başladı. Adeta IŞID’in propagandasını yapan yayın organları halkı yanlış bilgilendirmektedir. Biz bir Kürt hareketi olarak bu yola çıktık fakat biz bir insani örgütüz haklılık derecemizi koruyup diğer kesimlerinde hakkını savunuruz.''

Yer yer kalan eşyalarını almaya gelen Maxmur kampı sakinlerine de rastlandı. 2 saatte onbinlerce kisi Maxmur kampını boşalttı. Kamp boşaltılırken benim de içinde olduğum grup sadece önlem amaçlı boşaltıldı. Fakat Kampın bir kaç evine saldırı yapan IŞID'in, ele geçirdiği Musul'da Irak ordusundan elde ettiği bir kaç aracı ve tahrip ettiği evler vardı. YPG ve HPG güçlerinin Kamp ve çevresinde ağır darbe indirdiği IŞID'den kalıntılar yer yer temizleniyordu.

Maxmur kampında IŞID örgütünün çatıştığı yerlerde çeşitli incelemeler yapan heyet Maxmur kampından sonra Maxmur kasabasında KDP, YNK ve GORAN partilerine ziyarette bulunduktan sonra  Erbil’e geri döndü.

 
                                                   IŞİD'ten ele geçirilen araç

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2014, 17:17
YORUM EKLE