Karayılan: İki grup Başbakan’ın isteğiyle gönderildi

PKK lideri 5 yıl devletle görüşmeler olduğunu iddia etti…

Karayılan: İki grup Başbakan’ın isteğiyle gönderildi

Murat Karayılan, 2006 yılından sonra 2 yıl dolaylı olmak üzere 5 yıl boyunca devlet yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını söyledi. Oslo’da yapılan ve bir kısmı basına yansıyan görüşmelerin ayrıntılarını açıklamayı doğru bulmadıklarını belirten Karayılan, Kandil ve Mahmur’dan Türkiye’ye gelen iki grubu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine gönderdiklerini öne sürdü. Karayılan, bunun için Kürdistan Bölge Başkanı Başkanı Mesut Barzani’ye de Türkiye’den mesaj gönderildiğini iddia etti.

Avrupa’da Kürtçe yayımlanan Rudaw Gazetesi’ne PKK’nın Kandil’deki kampında konuşan PKK liderlerinden Murat Karayılan, 2006 yılından sonra 5 yıl boyunca Türkiye devleti ile görüşmeler yaptıklarını, bu görüşmelerin 2 yıl dolaylı olarak 3 yıl da direkt olarak gerçekleştiğini ileri sürdü.

Oslo’da Türkiye ile PKK yöneticileri arasında yapılan ve bir kısmı basına yansıyan görüşmelere de değinen Karayılan, "Yapılan görüşmeler çözüm için çok önemliydi. Bir kısmı basında çıkan bu görüşmelerin detaylarını açıklamayı doğru bulmuyorum" dedi.

’İKİ GRUP, BAŞBAKAN’IN İSTEĞİ ÜZERİNE GÖNDERİLDİ’


Karayılan, Kandil Dağı ve Mahmur Kampı’ndan 19 Ekim 2009 yılında Türkiye’ye gelen iki PKK’lı grubu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine gönderdiklerini de ileri sürdü. Karayılan şu iddialarda bulundu:

"Kandil ve Mahmur’dan gönderilen iki grubun Türkiye’ye gelmesi, yapılan görüşmeler çerçevesinde gerçekleşti. Kandil ve Mahmur’dan iki grubun gelmesi önerisi Başbakan Erdoğan’a aittir. Bu konuda İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’a önerisi oldu. Yine aynı konuda Kürdistan Bölge Başkanı Başkanı Mesut Barzani’ye de mesaj yollandı. İki tarafın da mesajları bize geldi. O zaman biz de aramızda görüşerek iki grubun gönderilmesi kararını aldık. Başbakan’ın elinin güçlenmesi için bu grupların gelmesini Türkiye istedi. Biz de arkadaşlar arasında seçim yaparak, özellikle Türkiye’ye gidişlerinde yasal sıkıntı çıkmayacak olan ve bir sorunu bulunmayan arkadaşları seçerek gönderdik."

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, 34 kişinin hayatını kaybettiği Roboski katliamı için “klasik anlamda bir intikam” değil, siyasi, hukuki, diplomatik ve gerekirse askeri açıdan hesap soracaklarını söyledi. Karayılan, Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’ye de katliam karşısında gösterdiği tavırdan dolayı teşekkür etti. Roboski katliamından dolayı Güney Kürdistan siyasetinin “tavrını oraya koyduğunu” belirtti.

Karayılan, “Özellikle Kürdistan Bölge Başkanı hem şehitlerin cenaze törenine heyet gönderdi, orada hazır bulundular, hem de dün başsağlığı dilemek için bir heyet taziyeye gönderildi” dedi. Karayılan, “Bu ince bir davranıştır, olumludur. Ben bu yaklaşımından dolayı Sayın Kürdistan Bölge Başkanı’na teşekkür ediyorum” diye ekledi.

Karayılan, “Her ne kadar kınama konusunda yarım bir tavır olsa da, hem genel Kürt siyaseti açısından hem de Kürt halkı açsısından bu katliam vesilesiyle ulusal bir tavır öne çıktı” şeklinde konuştu.

HİÇBİR GÖRÜŞME YOK

Karayılan, şu an Türkiye ile PKK arasında herhangi bir görüşme olmadığını da belirtti: “Şu anda aramızda herhangi bir görüşme yok. Öyle görünüyor ki öyle çabuk da olmayacak. Zaman zaman Türkiyeli bazı gazeteciler yorumlar yapıyorlar ve görüşmeler yapıldığı kuşkusundan bahsediyorlar. Bunların amacı saflarımızda tereddüt oluşturmak ve ikircikli bir durum yaratmaktır. Gerçekte böyle bir şey yok. Bizim şartlarımız kabul edilmediği sürece, onların umut ettiği gibi geri adım atmayacağız. Onlar da bunu biliyor. Bu nedenle karar almışlar; onların şartlarını kabul edene kadar bize önce darbe vurmak ve zayıf düşürmek istiyorlar. Böyle yeni bir süreç geliştiriyorlar. Biz ayakta durduğumuz ve güçlü kaldığımız sürece, böyle bir süreç (görüşmeler) gündeme koymuyorlar.”

Karayılan şöyle devam etti: “Biz de, onlar bu sömürgeci amaçlarından vazgeçmedikleri sürece, gevşemeyeceğiz. Bu nedenle öyle görünüyor ki, bir süre böyle götürecekler. Görüşmelerin başlaması için, ille de silahların susması gerekmiyor. Fakat şu an Türkiye’nin gündeminde görüşme yok, imha var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER