HDP MYK üyesi Atiye Eren ve Sevgi Kişin tutuklandı

Ankara'da 20 Ekim'de evlerine baskın yapılarak gözaltına alınan HDP MYK üyesi Atiye Eren ve Sevgi Kişin tutuklandı

HDP MYK üyesi Atiye Eren ve Sevgi Kişin tutuklandı

Ankara'da 20 Ekim Perşembe günü gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK üyesi Atiye Eren, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) Ankara Temsilcisi Havva Özcan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yenimahalle İlçe Eş Başkanı Kadriye Ozgan, Demokratik Alevi Derneği (DAD) üyesi Sevgi Kişin ve Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi Deniz Akıl savcılığa sevk edildi.

Sorgulamada Kadriye Özgan savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılırken, Havva Özcan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diğer 3 kadın siyasetçi ise tutuklanma talebiyle hakim karşısına çıkarıldı.

Mahkeme, Ankara Üniversitesi Gazetecilik ve Siyaset Bilimi Bölümleri öğrencisi Atiye Eren ve DAD üyesi Sevgi Kişin hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklama kararı verirken, Deniz Akıl’ı adli kontrol şartıyla ile serbest bıraktı.

Öte yandan gözaltına alınan isimlerden, HDP PM üyesi Bülent Durukan, Azadiya Welat Çalışanı Barış Boyraz ve diğer 9 kişinin gözaltı işlemi sürüyor.

HDP PARTİ SÖZCÜSÜ BİLGEN'DEN TEPKİ

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Twitter'dan tutuklamalara tepki gösterdi:

“Alp'den (Alp Altınörs) sonra MYK üyemiz Atiye de tutuklandı.Yargının bağımsızlığı yalanı bir tarafa siyasal mücadeleye tahammülsüzlükte tavan yaptılar.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 14:00
YORUM EKLE