Gazeteci-Yazar Eyyüp Demir HDP’den aday adayı oldu

Gazeteci-Yazar Eyyüp Demir HDP’den aday adayı oldu

On iki yıla aşkın bir süre Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde kalan ve Kürtler üzerine yaptığı araştırmalarla öne çıkan gazeteci-yazar Eyyüp Demir HDP’den aday adayı oldu.

YASAL KÜRTLER HEP’ten HDP’ye Kürt Siyaseti”nin yazarı Eyyüp Demir, Türkiye’deki legal Kürt mücadelesi ve Irak Kürdistan Bölgesi ile ilgi çalışmalarıyla dikkat çekmekte.  

Legal Kürt mücadelesini konu edinen “Öteki Kürtler”, “DEP’ten BDP’ye Kürt Dejavusu Dokunulmazlık”, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimini anlatan “Irak’ın Sonu Bağımsız Kürdistan” ve sanat felsefesini ele alan “Estetik”adlı kitapları da bulunan Demir’in, yayın aşamasında olan “REFERANDUM Bağımsızlığın Anahtarı” adlı çalışması bulunmakta.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olan Demir,  Özgür Üniversite’de estetik ve sanat alanında akademisyenlik yaptı. “Bilim ve Siyaset” dergisinde makaleler yazdı, yayın kurulunda görev aldı. Kürt siyasi partilerinde; HADEP ve DEHAP’ta müşavirlik, “Kürt Demokrasi Forumu ve Akademik Araştırmalar Derneği” Genel Sekreterliği görevinde bulundu.

1994 yılında “Demokrasi gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başlayan Demir, “Ülkede Gündem”, “Özgür Bakış”, “2000’de Yeni Gündem” gazetelerinde çalıştı. Ayrıca “MED Tv”, “MEDYA Tv”, “ROJ Tv”de haber ve yorum programlarına katıldı. Erbil’de Kurd1 Tv, Kanal 4 Tv ve WAART Tv’de gezi belgesel programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Arıca Kürdistan24 Tv’nin İstanbul Temsilciliği görevinde bulunan Demir, son olarak da İstanbul’da WAAR Tv’ye “RASTERAST” adlı canlı bir tartışma programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yürüttü.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER