KCK'den Başkanlık sistemi açıklaması: Olabilir

Karayılan, Bayık ve Ok Başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu...

KCK'den Başkanlık sistemi açıklaması: Olabilir

T24'ten Hasan Cemal'e konuşan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ve KCK Yürütme Konseyi Üyeleri Cemil Bayık ile Sabri Ok, Başkanlık sistemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. KCK'liler Ankara'nın süreçteki tavrına yönelik de açıklamalar yaptı.

KARAYILAN: BAŞKANLIK SİSTEMİ OLABİLİR

Murat Karayılan, Başkanlık sistemine ilişkin değerlendirmesinde, “Türkiye demokratik bir ülke olacak. Kürtlerin özgürlüğü ile demokrasi arasında kopmaz bağlar vardır. Türkiye’de parlamenter sistem geçerliydi ama demokrasi olmadı. Başkanlık sistemi de olabilir. Baştan retçi davranmıyoruz. Bir arayıştır bu da," derken şöyle devam etti:

“Şu anda AKP’nin tasarladığı biçimde olamaz başkanlık sistemi. Türk tipi bir başkanlık sistemidir bu tasarlanan... Eğer gerçekten demokrasi esas alınırsa, üzerinde tartışılabilir.”

BAYIK: BU ÜLKEDE PARLAMENTER SİSTEMLE DEMOKRASİ Mİ OLDU?

Cemil Bayık ise, “Türkiye madem yeniden yapılandırılacak, o zaman neden başkanlık sistemi de tartışılmasın ki? Bu ülkede parlamenter sistemle sanki demokrasi mi oldu? Şimdi başkanlık sistemi gelince mi demokrasi gidecek? Türkiye yeniden yapılandırılırken, demokrasi açısından tüm alternatifler tartışılabilir,” değerlendirmesinde bulundu.

ANKARA ASGARİ BEKLENTİLERİ KARŞILAMAKTAN GERİ KALIRSA NE OLACAK?

KCK Yürütme Konseyi Üyelerinden Sabri Ok ise Ankara'nın süreçteki tavrına yönelik değerlendirmelerde bulunarak, "Ankara asgari beklentileri karşılamaktan geri kaldığı takdirde ne olacak" sorusunu şöyle cevapladı:

“Tartışmayı olumlu eksende tutmak lazım. Negatif tartışma yerine pozitif olmak ya da bardağın boş değil, dolu tarafına bakabilmek... Önemli olan bu, bugün olması gereken bu... Peki, olmazsa ne olur?.. Ankara hiçbir şey yapmazsa ne  olur?.. Herkes için iyi olmayacağı açık... Bugüne kadar yaşanmış olanlar iyi miydi? Elbette değildi. O zaman...”

Karayılan ise aynı soruya, "Ankara’da hiçbir şey olmaması ihtimalini gözardı etmiyoruz" diyerek yanıt verirken, “Çünkü PKK tecrübeli bir örgüttür. Şunu iyi biliriz: Tarihin her döneminde devletler Kürtleri kandırmıştır. Onun için yeterince tecrübeliyiz. Böyle bir oyuna imkan vermeyecek kadar tecrübeli...” yanıtını verdi. Cemil Bayık ise, “Amaç Kürt sorununu çözmekse, buna uygun davranmak zorunluluğu vardır. Gereken ciddiyeti ve sorumluluğu göstermek gerekiyor. İcap eden riskleri almak gerekiyor,” dedi.

Hasan Cemal'in Çekilme Günlüğü'nün 9. yazı dizisini okumak için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2013, 16:08
YORUM EKLE