Karayılan: Türkiye ikiyüzlü oynuyor, buna geçit vermeyeceğiz

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan'dan son gelişmelere ve 'çözüm sürecine' dair önemli açıklamalar...

Karayılan: Türkiye ikiyüzlü oynuyor, buna geçit vermeyeceğiz

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, farklı tarihlerde yaşamını yitiren PKK'liler için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "çözüm süreci"ne ilişkin açıklamalarda bulundu. AKP'nin "açıkça ikiyüzlü bir tutum içinde olduğunu" savunan Karayılan, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın geçtiğimiz günlerde açıklanan "Barış ve Demokratik Müzakere Süreci Taslağı"na işaret ederek, "Önder Apo’nun perspektifi ışığındaki bir çözüme hazırız ama böylesi tarihi bir dönemde, hiç bir zaman ikiyüzlülüğe de geçit vermeyiz," diye konuştu.

Murat Karayılan'ın konuyla ilgili olarak ANF'de yer alan açıklamaları şöyle:

"TASLAK BİZE ULAŞTI, ÜZERİNDE TARTIŞIYORUZ"

"Bilindiği gibi, 29 Kasım günü HDP-DTK heyeti İmralı’ya gitti ve Önder Apo’yla görüşme gerçekleştirdi. Önder Apo, Kürt sorununun kalıcı çözümü için bir taslak-plan sundu. Bu taslak bize ulaştı ve şu anda üzerinde tartışıyoruz.

"Ama bakıyoruz ki Önder Apo’nun bu taslağı heyete teslim ettiği gün, Türkiye Devleti’nin yardımı ve katkılarıyla Kobanê direnişine yönelik büyük bir saldırı başladı. Bu bizde büyük kuşkular oluşturuyor. Önder Apo’yla görüşmenin yapıldığı gün, böyle bir saldırının geliştirilmesi ve hem de gizlenmeden, açık bir şekilde Türk ordusunun kontrolündeki topraklardan saldırı yapılması olayı, büyük bir planın parçasıdır.

"29 Kasım günü Mürşitpınar’da patlatılan panzer Türkiye sınırları içerisinden getirilerek patlatılmıştır. Bu patlamanın ardından Türkiye topraklarından Kobanê’ye 3 kol üzerinden saldırılar gerçekleştirilmiştir. Türk devletinin, tüm dünya kamuoyunun gözleri önünde açık bir şekilde DAİŞ’i (Irak Şam İslam Devleti - IŞİD) desteklemesi, Kürt sorununun çözümüne samimi yaklaşımı konusunda büyük bir şüphe ve kaygıya neden olmaktadır."

"KOBANÊ TÜRK DEVLETİNİN AYNASIDIR"

"Eğer Türk devleti gerçekten Kürtlerle barış yapmak istiyorsa ve Kürt sorununu barışçıl müzakere yöntemiyle çözmek istiyorsa, niye Kobanê Kantonu’na karşı bu kadar karşıtlık yapıyor! Bir yandan, ‘Kobanê’yle dostluk geliştireceğim; Kürt sorununu diyalog yöntemiyle çözeceğim’ diyor; diğer taraftan ise Kobanê’ye karşı yapılan saldırılara açıkça destek oluyor. Her gün, Kobanê’ye destek olan kişileri siyasi soykırım operasyonlarıyla gözaltına alıyor ve tutukluyor. Operasyonlar geliştiriyor. Kobanê’de yaralanmış olan direnişçilerin bulundukları yerlere baskınlar yapıyor ve onları tutukluyor. Kobanê halkının bulunduğu alanlarda her gün gözaltılar yapıyor, baskı uyguluyor, zulüm ve haksızlık yapıyor.

"Eğer AKP Hükümeti çözüm süreci denilen sürece ve Kürtlere karşı samimiyse, Kobanê’deki direnişe ve Kobanê halkına karşı dürüst yaklaşmalıdır. Bu şekilde düşmanlık yapmamalıdır. Daha önce de belirttik: Kobanê, Türk devletinin aynasıdır. Bu aynaya bakıldığı zaman Türk devletinin gerçekliği görünmektedir. Bu gerçeği bir kez daha ifade ediyoruz.

"Kürt halkının ve demokrasi ile barış yanlısı tüm kesimlerin, AKP’nin bu gerçekliğini görmesi gerekmektedir. Ortada açık bir ikiyüzlülük vardır. Türk devletinin bu ikiyüzlülüğü Önder Apo’nun geliştirdiği Türk-Kürt ittifakı stratejisini temelden dinamitlemektedir. Bunu herkesin görmesi gerekmektedir. Başta da Kürt halkı görmelidir. Ve kimse bu ikiyüzlülüğe karşı tutumsuz kalmamalıdır."

"ÖNDER APO'NUN PERSPEKTİFİ IŞIĞINDAKİ BİR ÇÖZÜME HAZIRIZ"

"Önder Apo’nun perspektifi ışığındaki bir çözüme hazırız, ama böylesi tarihi bir dönemde, hiçbir zaman ikiyüzlülüğe de geçit vermeyiz.

"Kürt halkının umutlarıyla bir kez daha oynanmasına izin vermeyiz. Başkan Apo’nun önderliğindeki hareketimiz, yönetimimiz ve tüm Kürdistan gerillası, düşmanların oyunlarını bugün, her dönemdekinden daha fazla boşa çıkarabilecek ve halkımızın kazanımlarını savunabilecek güçtedir. Biz bu uğurda şimdiye kadar çok şehit verdik, çok bedeller ödedik. Şehitlerimizin direnişiyle gelişen bu ruh, bugün Kürdistan’ın her yerinde yaşamsallaşmaktadır.

"Kürt halkının direnişi ilerlemektedir. Şehit Adilların, Muhittinlerin, Gülbaharların ve Rüstemlerin öncülüğünde yükselen direniş bugün daha da ileri bir düzeyi yakalamış bulunmaktadır. Kahraman şehitlerimizin anıları ışığında Kürt halkının özgürlük mücadelesi başarıya ulaşacaktır. Ve bu başarı temelinde şehitlerimiz gerçek anlamda ölümsüzleşecektir. Bunun için diyoruz ki, ‘Kürdistan şehitleri bugün de mücadelemizin önderleridirler; bize yol gösterendirler. Onlar hiçbir zaman ölmeyecekler."

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 21:56
YORUM EKLE