Karayılan: Neden bizden bir heyet İmralı'ya gitmesin?

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, dünya basınına, 'sürece' ilişkin demeç verdi...

Karayılan: Neden bizden bir heyet İmralı'ya gitmesin?

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan son dönemde ABD’den Newyork Times, İngiltere’den The Indipendent, İsveç Radyosu gibi yayın kuruluşlarına demeç verirken, Karayılan ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Ronahî Serhad, yine dünyanın tanınmış basın yayın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.


ANF'nin haberine göre, ateşkes sürecine ilişkin soruları yanıtlayan Karayılan, 1993 yılından beri bu son ateşkes hariç 8 kez ateşkes ilan ettiklerini belirtti, son olarak Oslo süreci olarak bilinen süreçte İmralı’yla görüşmeler yapıldığını anlattı.

"İMRALI’YLA İLETİŞİM AĞIR İŞLİYOR, GÜNEY AFRİKA TARZI OLABİLİR"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karayılan, daha geri çekilme kararını vermediklerini ve İmralı’yla iletişimlerinin ağır işlediğini vurguladı.

Karayılan, gazetecilerin soruları üzerine çözüm için PKK lideri  Abdullah Öcalan’la iletişimde olmaları gerektiğini söyleyerek "İhtiyaç olursa neden bizden de bir grup İmralı’ya gitmesin ki" dedi.

Karayılan; “Biz hareket olarak sorunu aşmak ve süreci ilerletmek istiyoruz. Akil İnsanlar Komisyonu yetersiz de olsa kuruldu. Meclis Komisyonu için başvuru oldu. Bunu hareket olarak tartışacağız. Biz, süreci tıkatma değil geliştirme yanlısıyız. Ancak Önderlik’le (Öcalan'la) irtibata geçmemiz 15-20 gün sürüyor. Önderliğin yanına gitmek için heyet Adalet Bakanlığı’na başvuruyor, Bakanlık ise Başbakanlığa gidiyor. Oradan izin çıkarsa heyet Önderliğin yanına gidiyor. Ardından bize geliyor. Biz ise gelen mesajlar üzerine fikirlerimizi belirtmek istediğimiz zaman, heyet tekrardan Adalet Bakanlığı’na başvuruyor ve o da yine Başbakanlığa gidiyor. Bu da sürecin çok yavaş işlemesine neden oluyor. Çözüm sürecinde Güney Afrika örneği gibi bir tarz olmalı. Önderliğimiz tecrit altında olduğu sürece sağlıklı iletişim gelişmiyor. Mandela örneği gibi olursa hızlı karar alınabilir. Daha hızlı olunmalı. Hızlı karar alabilmemiz açısından ihtiyaç olursa neden bizden de bir grup İmralı’ya gitmesin ki?” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2013, 12:36
YORUM EKLE