Duran Kalkan: Ben Türkiye’de yaşayan herkese soruyorum, nerede kaldı Türk-Kürt kardeşliği?

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Kalkan: "Erdoğan açık açık 'bin kere başınızı ezeceğim!' diyor. Buna kimsenin sesi çıkmıyor!"

Duran Kalkan: Ben Türkiye’de yaşayan herkese soruyorum, nerede kaldı Türk-Kürt kardeşliği?

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, Med Nuçe TV'de Politik Alan programının konuğu oldu. Programda Ersin Çelik’in sorularını yanıtlayan Kalkan, gündemdeki gelişmelere ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kalkan'ın değerlendirmelerinde öne çıkan kısımlar şöyle: 

90'LARDA ÇİLLER-AĞAR-GÜREŞ'İN YAPTIĞINI ŞİMDİ AKP ŞEHİRLERDE YAPIYOR


"Eskiden AKP’nin yüzü maskeliydi ve gerçeğini gizliyordu. Son bir yıl içerisinde yaşanan en önemli gelişme bu maskenin düşürülmesi oldu. AKP’nin gerçek yüzü açığa çıktı ve artık katliam yapıyor, “sonuna kadar yapacağım” diyor. “Bin defa başkaldırsanız başınızı bin kez ezeceğiz” dedi. Bin kez baş kaldıran kimdir? Herhalde sadece PKK ya da dağdaki gerilla bununla tanımlanmıyor. Bir toplumun tümü tanımlanıyor ve “ezeceğiz” diyor. Kültürel soykırım uyguluyor, “PKK yapıyor” diyor, alçakça Kurşunlu Cami’yi yaktılar, “PKK yaktı!” diyorlar. Mahalleleri kuşatıp tankla, topla vuruyor, yakıp yıkıyorlar ve toplumu sürüyorlar ama “PKK zemin oluyor” diyorlar. 90’lı yıllarda Çiller-Ağar-Güreş çetesinin kırsal alanda yaptığını şimdi AKP çetesi şehirlerde, mahallerde yapıyor."

BU HALK DA SENİ BİN YIL ÖNCE GELDİĞİN YERE KOVALAYANA KADAR DİRENECEKTİR!

"Silvan’da duvara “Türk’sen övüneceksin, değilsen itaat edeceksin!” diye yazdılar ya, bütün hedefleri budur ve bu temelde vahşet uygulamaktadırlar. Kuzey Kürdistan’da faşist devlet terörü, AKP terörü uygulanmaktadır. Bu artık kültürel soykırımı da aşmakta ve fiziki soykırıma dönüşmektedir. Tehcir ve katliam uygulanmaktadır.

Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarı açık şekilde “bin sefer baş kaldırsanız bin sefer ezeceğiz” diyor. Ben de şunu söyleyebilirim: Sen bin sefer ezmeye çalışırsan, bu halk da seni bin yıl önce geldiğin yere kovalayana kadar direnecektir! Bunu Tayyip Erdoğan da, Türkiye’yi yönetenler de bilmeliler. Kürdün bunu başarma iradesi vardır.

‘Bin yıllık kardeşlik’ söylemi de artık safsata haline gelmektedir. Ne kardeşliği? Ben Türkiye’de yaşayan herkese soruyorum: Nerede kaldı Türk-Kürt kardeşliği! Adam açık “bin kere başınızı ezeceğim!” diyor. Buna kimsenin çıta çıkmadı.

PKK, Osmanlı ve TC katliamları karşısında gelişen direnişlerin bir devamı ve en sonuncusudur. Onlara sahip çıkanlar buna da sahip çıkmalıdır. Kürdüm, diyen ve gerçekten Kürtlük onuruna sahip olan herkes direnişe sahip çıkmalı ve katılmalıdır. Kim AKP katillerini savunuyorsa onların kürtlükle bir alakası yoktur ve Kürt düşmanıdırlar. Onlara karşı her türlü mücadele yürütülebilir. İş bu noktaya gelmiştir. Buna seyirci kalanlar da suç ortağıdır."

KDP'NİN TÜRKİYE'YLE EKONOMİK İLİŞKİLERİNİ GÖRÜYOR VE ÖNEMSİYORUZ


"Güney Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye gezisi bu gelişmelere rastladı. Gezinin önceden planlandığı belirtildi. Açıklamaları tam Türkiye’nin açıkladığı gibi değildi ama bu gezi objektif olarak Türkiye’ye güç verdi. KDP-Türkiye ilişkilerinde, ekonomik ilişkilerini biz de görüyor ve önemsiyoruz petrol ilişkilerini görüyor ve önemsiyoruz. Bu konuda “biz zorlanıyoruz, zarar görüyoruz” dediler biz de zarar görmemeleri için KDP ve YNK’den gelen istemlere uygun davrandık. Bunlar ayrı konular. Ama AKP  ve Türkiye ile ilişkilerinin bir sınırı olmalı. Bölgedeki bu gelişmeleri görmeliler. AKP’nin bölgedeki mücadele içerisindeki konumunu görmeliler. Onun bir parçası haline kesinlikle düşmemeliler.

AKP’nin mevcut çabalarının tümü Kürt karşıtlığı üzerinedir. Tayyip Erdoğan şunu söyledi: “Biz Kuzey Irak’ta bir hata yaptık. Kuzey Suriye’de yapmayacağız!” Kuzey Irak’ta yapılan hata neydi? Hewler’de bir yönetimin kurulmasını engellemediler. Yani 1 Mart 2003 tezkeresini meclisten geçirmediler ve ABD ile işbirliği yapamadılar ve ondan dolayı Hewler yönetiminin doğduğunu söylüyorlar. Dolayısıyla Güney Kürdistan’da gelişen sistemi kendileri için bir hata görüyorlar. Rojava’da bu hatayı yapmayacaklarını söylüyorlar. Demek ki imkan bulurlarsa bu hatayı düzeltecekler! Yani güney Kürdistan’ı kabul etmeyecekler. Irak ve Güney Kürdistan bayrağının Mesut Barzani’nin arkasına konulmasına kimse aldanmasın. Bu sadece Kuzey Kürdistan’da yürüttükleri Kürt katliamlarına ses çıkarılmasın, göz yumulsun diye yapılmıştır.

Kürtler birlik olsalar, kendi güçlerine güvenseler, ki bir Amerikalı generalde söyledi, “Kürtler Kobani’deki gibi birlik olurlarsa dünya onları kimse yenemez” dedi. öyle bir birlik olurlarsa Ortadoğu Demokratik Devrimi’ni yapacak bir toplum haline geleceklerdir. Bunu engellemek için Türkiye çalışmaktadır. Kürtler birlik olmasın, PKK ile KDP ittifakı olmasın, KDP’yi PKK’ye karşı nasıl çıkartırım, KDP, YNK ve GORAN ilişkilerini nasıl bozar çatıştırırım! Türkiye’nin bütün çabası bunların gerçeklemesine dönüktür. Buna herkes dikkat etmelidir.

Elbette ekonomik ilişkiler olur, ama bu ilişkiler tarihsel imkanları yok etmeye, Kürtlerin tarihsel hamlesini engellemeye, Kürt katliamlarına zemin sunmaya götürürse işte o zaman tehlikelidir. Bu anlamda mevcut ilişkileri yeniden gözden geçirmeye ihtiyaç vardır. Kürtlerin Türkiye’ye ihtiyacı eskisi gibi yoktur. Eskiden Kürtler kuşatılmış, büyük bir tecrit altına alınmıştı. Öyle bir durumda bir ilişki dünyaya açılmak açısından çok önem arz ediyordu. Şimdi Güney Kürdistan’ın Türkiye’yle böyle bir açılmaya ihtiyacı yoktur. Bütün alanlar Güney Kürdistan için, Kürtler için açıktır. Özellikle DAİŞ faşizmi karşısındaki Kürt duruşu bütün Kürtleri dünya halkları açısından önemli bir noktaya getirdi. O bakımdan muhtaç değillerdir.

Gerilla Peşmergeyle ittifak yaptığı zaman Türkiye’nin korumasına ne ihtiyacı olabilir. Kürt gerillası Türk ordusunu 32 yıldır burnunu sürtmüştür. O mu Kürtleri koruyacak, zaten Kürt düşmanıdır." (ANF Türkçe)
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 20:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kendinize sorun
Kendinize sorun - 2 yıl Önce

Adınıza savaşçı dediniz. Kimle savaşıyorsunuz. Türkiye'nin demokratikleşmesi içinse niye kürtler ölüyor. Gidin yasal parti kurun ve demokratikleşme mücadelenizi verin. Eğer bedelini kürtler veriyorsa karşılığı xweseriya xweseri olmalı.

şamil kafkas
şamil kafkas - 2 yıl Önce

lafta kaldı...

dimitri
dimitri - 2 yıl Önce

kürdistan vakti geldi...