Cemil Bayık: Gelecek aylarda iç savaş Türkiye'de ağırlaşacak

Bayık, Fransız Le Monde gazetesine açıklamalarda bulundu

Cemil Bayık: Gelecek aylarda iç savaş Türkiye'de ağırlaşacak

Güneydoğu'daki birçok kentte uygulanan abluka ve devam eden operasyonları değerlendiren KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, "Mevcut durumda silahlı mücadeleye son vermek için hiçbir neden yok.

“Aksine gelecek aylarda iç savaş Türkiye'de ağırlaşacak. Türkiye'deki Kürt kentlerine ek savaşçılar gönderme hakkını saklı tutuyoruz, zira bizim görevimiz halkımızı korumaktır" dedi.

Kendilerine sunulan tek seçeneğin "Teslim alma veya yok etme" olduğunu savunan Cemil Bayık, "Yakında Türkiye'nin içinden ve dışından gelen başka örgütlerle birlikte yakında bir devrimci direniş cephesinin kuruluşunu ilan etmeyi öngörüyoruz. Adını veremeyeceğim bu örgütler, Erdoğan rejimine karşı bizimle aynı mücadeleyi paylaşıyorlar ve bizimle birlikte mücadele edecekler" diye konuştu.

‘TÜRK DEVLETİ, KÜRT HAREKETİNİ YOK ETMEK İSTİYOR’

İmralı Cezaevi'nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın silahsızlanma çağrısında bulunmayacağını savunan Cemil Bayık, "Türk devletiyle tüm iletişim kanalları kapalı. Hiçbir temasımız yok" dedi.

Siyasi Haber'de yer alan habere göre, Fransız Le Monde gazetesine bir röportaj veren Cemil Bayık'ın açıklamasının öne çıkan bölümleri şöyle:

-Türk devleti artık çözüm ve müzakere mantığı içerisinde değil, Kürt hareketini yok etmek istiyor.

 -Teslim olmayacağız. Direneceğiz. Biz mevcut durumda, tüm olanaklarımızla ve elimizdeki tüm kaynaklarla varoluş mücadelesi veriyoruz. Yakında Türkiye'nin içinden ve dışından gelen başka örgütlerle birlikte yakında bir devrimci direniş cephesinin kuruluşunu ilan etmeyi öngörüyoruz. Adını veremeyeceğim bu örgütler, Erdoğan rejimine karşı bizimle aynı mücadeleyi paylaşıyorlar ve bizimle birlikte mücadele edecekler.

 -Yakında Türkiye'deki Kürt kentlerine ek savaşçılar gönderme hakkını saklı tutuyoruz, zira bizim görevimiz halkımızı korumaktır.

 -Türk devletiyle tüm iletişim kanalları kapalı. Hiçbir temasımız yok.

"Gelecek aylarda iç savaş Türkiye'de ağırlaşacak"

-‘Silahlı mücadele’ Ne olursa olsun, bu karar bize aittir. Alanda biz varız ve pratik anlamda yaşananları biz görüyoruz. Mevcut durumda silahlı mücadeleye son vermek için hiçbir neden yok. Aksine gelecek aylarda iç savaş Türkiye'de ağırlaşacak.

Bur durum herkesin kendi çıkarlarını sürdürdüğü ve hiç kimsenin bölgeden dışlanamayacağı bölgesel bir savaş ortamında yaşanıyor. Türkiye, İran ve Suriye'deki gelişmeler tek ve aynı çatışmadan çıkıyor. Ortadoğu bu savaş sonucunda yeni bir çağa girecek.

Kürdistan Ortadoğu'nun merkezinde, Türkiye, Suriye, Irak ve İran'ın arasındadır.  Bu nedenle biz mevcut bölgesel savaşın kalbinin Kürdistan olduğunu ve bu savaşın yeni bir duruma dönüşene kadar yoğunlaşacağını düşünüyoruz.

-Ortadoğu'da varlık gösteren tüm güçlerle taktik ilişkilerimizin olması ve herhangi bir tarafı tutmadan kendi çizgimizi muhafaza etmemiz gerekiyor.  Soğuk Savaş bitti, birbirine karşıt gibi görünen güçlerle çıkarlarımız buluşabilir.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2015, 22:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
amedli
amedli - 2 yıl Önce

Allah sizi başımızdan eksik etmesin biji serok apo

Sehmuz karaeski
Sehmuz karaeski - 2 yıl Önce

Turkiyede bu ic savasta ezilen yakilan yikilan gariban olacak.Hani ezilenden yanaydiniz.Gerek varmi oldurerek ve yok ederek hicbir sorun cozulmez.Sorunun cozumu siyasi yollardan samimi sekilde cozulmeli savasa hayir.

erkan
erkan - 2 yıl Önce

kürt hareketini siz bitiriyorsunuz. hele bakın güneydoğu insanı perişan odu pkk nın eylemleri yüzünden. sizin yüzünüzden. niye 7 hazirandan sonra eylemlere başladınız hdp barajı aşmıştı bir sürü millet vekiliyle zannediyorsunuz biz bunları görmüyoruz. yazıklar olsun size. kürtler size çok tepkilidir. ve halkın sessiz kalışıda bundandır.. bundan sonraki süreçte devletle muhatap olacak hiç kimse kalmamıştır. içi boş özyönetim açıklamalarıyla kendilerini telikeye atanlar milletin vekili olamaz. selehattine kredisini yitirdi diğerleride. kendi kendinizi bitirdiniz. devlet bu defa istediğini elde edecek çünkü büyük koz verdiniz sizi de yokedecek. halkı yok sayan zihniyet şu an hepinizde mevcut zerre kadar siyaset bilmiyorsunuz. tek bir kişi var o da öcalandır. kürtler bugün devlete güveniyor artık. barış için sizden birşey beklenilmiyor.