Cemil Bayık: Artık sabrımız tükendi

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bayık, Öcalan'a dönük tecride sert tepki gösterdi

Cemil Bayık: Artık sabrımız tükendi

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Stêrk TV'de PKK lideri Abdullah Öcalan'a dönük tecride ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bayık, "Önder Apo’nun güvenliği ve sağlığı noktasında tehlike yaşanmaktadır, onun için herkes ayağa kalmalı ve elinden geleni bugün yapmalıdır. Eğer bugün yapamaz ise yarın geç olabilir" dedi.

"Halkımız bu gerçeği iyi bilmelidir; Önder Apo şahsında hareketimize ve halkımıza karşı bir konsept yürütülmektedir" diyen Bayık, darbe girişimi sürecine de değinerek, şunları söyledi:

'15 TEMMUZ'DA İMRALI'DA NELER GELİŞTİĞİ BİLİNMİYOR'

"Kimse 15 Temmuz'da İmralı'da neler geliştiğini bilmiyor. Türk devleti eğer ısrar ile hareketimiz ve halkımızın isteklerini yerine getirmiyorsa burada o konseptin etkisi vardır. Çünkü Önderlik şahsında hareketimize ve halkımıza saldırmaktadır. Hareketimize ve halkımıza bu saldırılar ile bir darbe vurmak istemektedirler.

“Herkes bu halkı bugünlere getiren ve ayağa kaldıranın Önder Apo olduğunu iyi biliyor. Kürt halkını kırıma uğratmak için, amacına ulaşması için Önder Apo’yu esas alınması gerektiğini herkes bilir.

'KAPILARI AÇMAMAKTA ISRARLILAR'

“15 Temmuz darbesinde de Önder Apo’nun üzerine gidilmiştir. O gece orada neler yaşandı kimse bilmiyor. Biz de diyoruz ki, eğer Türk devleti kendisine güveniyorsa İmralı kapılarını açmalıdır. Orada neler olmuş, herkes bunu bilmelidir. Eğer açmazlar ise o zaman kaygılar daha da artacaktır.

“Fakat her şeyden Türk devleti, Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti sorumludur. Biz onları sorumlu tutuyoruz. Biz şimdiye kadar sabır ile kapıların açılması için bekledik ki herkes görebilsin, orada neler yaşanmış diye. Fakat onlar kapıları açmamakta ısrarlılar. Neden bunda bu kadar ısrar ediyorlar?

“Belli ki bir şeyler orada olmuş ve bunun üzerinden bir çaba içindeler. Esas amaç da soykırımdır. Soykırım amacında oldukları için kapıları açmamakta ısrar ediyorlar."

'ARTIK SABRIMIZ TÜKENDİ'

Cemil Bayık, şöyle devam etti:

“Bizim ve halkımızın da artık sabrı tükenmiştir. Şimdiye kadar bazı eylemler gerçekleşti. Bu eylemler iyiydi. Fakat bu eylemler daha da güçlendirilmelidir. Bütün halkımız bilmelidir; büyük tehlike vardır. Önder Apo’nun güvenliği ve sağlığı noktasında tehlike yaşanmaktadır, onun için herkes ayağa kalmalı ve elinden geleni bugün yapmalıdır.

“Eğer bugün yapamaz ise yarın geç olabilir. Kirli bir siyaset Önder Apo’ya karşı yürütmektedirler. Tehlikenin herkes için geçerli olduğu bilinmelidir. Onun için herkes elinden geleni yapmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2016, 10:27
YORUM EKLE