Cemil Bayık: 1 Eylül son tarihtir!

KCK Eşbaşkanı Bayık, 'Eğer adım atılmazsa 1 Eylül son tarihtir' dedi...

Cemil Bayık: 1 Eylül son tarihtir!

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık Ronahi TV'ye son gelişmeleri değerlendirdi.

Çözüm sürecinin ikinci aşamasına değinen Bayık; bu projenin Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü esaslı olduğunu belirtti. Bayık, Öcalan'ın da bu konuya büyük bir sorumlulukla yaklaştığını kaydetti.

‘ÖCALAN İKİNCİ AŞAMANIN TAMAMLANMASINI İSTEDİ’

Öcalan'ın bu sorumluluktan hareketle şu ana kadar birçok çözüm projesi ortaya koyduğunu hatırlatan Bayık, ancak Türk devleti ve hükümetinin bu konudaki yaklaşımının ‘tamamen ötelemeden’ ibaret olduğu söyleyerek şöyle dedi:

'Önder Apo son olarak 8 komisyon önerdi. Bu komisyonların oluşturulmasını, demokratikleşme ve çözüm için yasa tasarıları hazırlamasını ve meclise sunmasını istedi. Bu tasarıların Mecliste tartışılıp yasalaştırılmasını, böylece atılacak demokratik adımlarla çözümün üçüncü aşamasına geçilebilmesi için ikinci aşamanın tamamlanmasını istedi."

1 EYLÜL SON TARİHTİR'

Konuşmasının devamında hükümete seslenen Bayık, "Eğer gerçekten Kürt sorununu çözme istemi varsa Önder Apo ve Özgürlük hareketi bunun zeminini yarattı. Artık adım atılması lazım. Eğer adım atılmazsa 1 Eylül son tarihtir" dedi.

Artık basit oyunların ve sürece basit yaklaşımların terk edilmesini isteyen Bayık şu uyarılarda bulundu:

"Bunun için 1 Eylül son tarihtir. 1 Eylül'e kadar adım atılmazsa amacın çözüm değil, tasfiye ve katliam olduğu anlaşılacaktır. Ama tasfiye mümkün değildir. Elbette o zaman Özgürlük hareketi ve Kürt halkı bu tasfiyeye karşı kendini savunacaktır. Şimdiye kadar nasıl ki kendini savunma mücadelesi yürüttüyse bundan sonra aynı şekilde kendini savunacaktır. Bunu herkes böyle bilmeli."

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2013, 10:07

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER