PKK gerillalarından Gezi direnişi yorumu

Gerillalar, 'AKP’nin süreçten çıkış için zaman kazanma peşinde olduğu' görüşünde...

PKK gerillalarından Gezi direnişi yorumu

PKK gerillalarının 8 Mayıs günü başlayan geri çekilme süreci önemli bir aşamaya gelmiş durumda.

İlkin 14 Mayıs’ta bir gerilla grubunun çekilmesiyle beraber devam eden süreç boyunca 30’un üzerinde gerilla grubu Medya Savunma Alanları denilen bölgelere sağlam bir şekilde geldi.

ANF’nin haberine göre, PKK’nin silahlı kanadı olan HPG’nin komutanlarının kendileriyle yaptıkları toplantılarda yol hatları ve ordu hareketliliği hakkında bilgi veren gerillalar, süreç hakkındaki endişe ve kaygılarını da paylaştı. Gerillalar ayrıca Taksim Gezi Parkı direnişini de yorumladı.

'SÜREKLİ PUSU ATILIYOR'

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kapsamlı operasyonlar düzenlemediği bilgisini veren gerillalar, buna karşın gayri nizami grup ve birliklerin arazide sürekli hareket halinde bulunduğunu belirtirken, ayrıca askerin kamp ve noktalarında arama-tarama faaliyeti sürdürdüğünü de aktardı. Gerillalar, bu birliklerin gerillaların geçiş hatlarında da sürekli pusu attıklarını söyledi.

Bu askeri birliklerin gerilla alanlarına yakın mesafelerde bulunan köy, yayla ve mezralardaki gerilla gruplarının yerleri, sayıları, hareket tarzları ve kullandıkları yol hatları hakkında halktan istihbarat topladıkları bilgisini de veren gerillalar, alanlarda keşif faaliyeti yürüten İnsansız Hava Araçları (İHA) ile sürekli uçuşlar yapıldığını da kaydetti.

Haberde, 8-12 Haziran günleri arasında özellikle Bingöl, Muş ve Bitlis il sınırları içinde bulunan gerilla alanlarında, yine Medya Savunma Alanları’na bağlı Gare, Kandil, Zap, Metina ve Haftanin alanlarında Türk ordusuna bağlı İHA’ların yoğun keşif faaliyetleri yürüttüğü belirtildi.

HPG Anakarargah Komutanlığı tarafından 4 Haziran günü yapılan açıklamada Türk ordusunun bu girişimleri değerlendirme konusu olmuş ve “Türk ordusu provokatif ve saldırgan tutumlarıyla gidişatı olumsuz etkilediği gibi çatışmalara da kapı aralamaktadır” denilmişti.

GERİLLALARDAN GEZİ DİRENİŞİ YORUMU: AKP ZAMAN KAZANMA PEŞİNDE

Gerillaların geri çekilme süreci tamamlanmak üzere olmasına rağmen, AKP’nin gerginlik siyasetini tırmandırdığı görüşündeler.

Bu duruma TSK’nın hareketlerini örnek olarak gösteren gerillalar, Türkiye toplumuna yönelik baskı ve sindirme politikalarının da bu yaklaşımla yakından bağlantılı olduğunu belirtirken, Gezi Parkı direnişini de bu çerçevede değerlendiriyor.

Gerillalar AKP’nin Taksim Gezi Parkı direnişine yönelik tavır ve yaklaşımlarında açığa çıkan gerginliği arttırıcı, toplum içi çatışmaları körükleyici politik duruşun da AKP’nin hazırlıksız yakalandığı süreçten çıkış için zaman kazanma girişimi olduğunu düşünüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2013, 09:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER