İstanbul'da 'DHKP-C' adıyla baskınlar: 13 gözaltı

Grup Yorum, 'camlardan atılan gaz bombalarıyla baskın yapılmıştır' dedi...

İstanbul'da 'DHKP-C' adıyla baskınlar: 13 gözaltı

İstanbul’da ‘DHKP-C operasyonu’ adı altında Gençlik Federasyonu'na bu sabah saat 06.00 civarında baskın düzenlendi. Baskında 13 kişi gözaltına alınırken İdil Kültür Merkezi de kuşatma altına alındı.

Polisler, binaya gaz bombası atarken, çatılardan atılan gaz bombalarının yangına sebep olduğu belirtildi. Polisler, pencerelerden içeri girdi. İçeride bulunan 13 kişi, darp edilerek gözaltına aldı. Bir kişi ters kelepçeli olarak baygın bir halde gözaltına aldı.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Sevinç Bozdağ, Meral Dönmez, Kaan Ünsal, Nehir Sarıkaya, Onur Doğan, Ahmet Bay, Mahir Mete Kul, Yusuf Kul, Ufuk Anıl Çalımlı, Hale Elibüyük, Birdal Nakay, İnal Poyraz, Engin Tek

Okmeydanı'nda bulunan İdil Kültür Merkezi de polisler tarafından kuşatıldı. Grup Yorum'un çalışmalarını sürdürdüğü merkezde 10 kişinin bulunduğu öğrenildi.

GRUP YORUM'DAN AÇIKLAMA

Grup Yorum da saat 10.30 da İdil Kültür Merkezi önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Çalışmalarımızı yürüttüğümüz kültür merkezimizin etrafı yüzlerce maskeli, tüfekli polis tarafından bu sabaha doğru 05.00'den beri kuşatma altındadır. Yine Okmeydanı'nda bulunan İstanbul Gençlik Derneği yine yüzlerce polis tarafından camlardan girilerek, gaz bombalarıyla basılmıştır. Arkadaşlarımız gözaltındadır.

Bizler AKP iktidarı gibi bu vatanı emperyalistlere, cümle sömürgenlere satmaya kalkışmadık. Bizler, AKP iktidarı gibi emperyalizme boyun eğmedik. Kurtuluş Savaşı'nda kahraman dediğimiz anti emperyalistlere, vatanseverlere, bugün terörist deniyor. Bizler devrimciler, devrimci sanatçılarız. Türkülrimizden, sanatımızdan, devrimciliğimizden korkuyorlar! Bu aldatmacalarla halkımızın kandırılmasına izin vermeyeceğiz. Gözaltına da alsanız, tutuklasanız, işkence etseniz de susmayacağız." denildi.

POLİS GAZ BOMBASI ATTI

Açıklamanın ardından polis kitleye gaz bombaları ile müdahale etti.

insanhaber.com'a konuşan Grup Yorum üyesi Caner Bozkurt ise "Sabah saatlerinde İdil Kültür Merkezinin etrafı polislerce abluka altına alındı. Ablukanın duyulmasının ardından Kültür Merkezi önünde toplanan Grup Yorum sevenleriyle saat 10.30'da bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Açıklamanın ardından polis gaz bombaları ile kitleye saldırdı." dedi. (ANF, İnsan Haber)

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2013, 14:12
YORUM EKLE