Duran Kalkan'dan 'son mektup' değerlendirmesi

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Kalkan, Öcalan'ın son mektubunun önemli olduğunu söyledi...

Duran Kalkan'dan 'son mektup' değerlendirmesi

KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın son mektubunun bu yaz döneminde Kürt sorununun demokratik siyasi çözümünün önünü açmaya yönelik bir tedbirler paketi olduğunu açıkladı.

ANF'de yer alan haberde, Kalkan’a göre Öcalan çözümün ertelenmemesi için yaz döneminde hazırlık yapacak komisyon çalışmaları öneriyor.

KCK sisteminde değişikliklerin yapıldığı Kongra Gel 9. Genel Kurulu ardından Stêrk TV’de soruları yanıtlayan KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan, 9. Genel Kurul'un süreci nasıl etkileyeceğine ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:

'BİZ DEMOKRATİK SİYASİ ÇÖZÜME HAZIRIZ'

"Tek cümleyle şunu söyleyebiliriz: Biz demokratik siyasi çözüme hazırız. Aslında her şeye hazırız.  Hareket olarak, PKK olarak, Kürt özgürlük hareketi olarak, Kürt tarafı olarak her türlü mücadeleye hazırız. Özellikle de bu sürecin başarısı için yeni demokratik siyasi çözüm sürecinin başarıya ulaşması için kendimizi tam hazır hale getirdik. Süreçle uyumlu hale getirdi."

ÖCALAN'IN SON MEKTUBU

Kalkan, Öcalan’ın kendilerine ilettiği son mektup konusunda ise şunları söyledi:

“Son mektup önemli. Bir çok tartışmaya konu olduğunu da görüyoruz, anlıyoruz. Biz o sonucu çıkardık. Bu anlamda İmralı’da gelişen iradeyi, yürütülen tartışmaları hareket olarak daha iyi kavrayan durumdayız. Son mektubun temel özelliği açısından şunu söyleyebilirim: Bu yaz döneminde Kürt sorununun demokratik siyasi çözümünün önünü açacak şekilde, Türkiye’nin demokratikleşmesi için, yapılması gereken, yapılacak olan hukuki, siyasi değişiklikler, reformlar önünde engel oluşturan çeşitli hususları ortadan kaldırmaya, engel olmaktan çıkartarak da bu süreci çalışma süreci haline getirmeye dönük bir tedbirler paketi aslında.

Oldukça derin bir yoğunlaşması var Önder Apo’nun. İzlemiş, incelemiş süreci, değerlendirmiş. Tabi öngörülenlerin hızla gerçekleştirilmesini de istiyor. Çünkü süreç bunu gerektiriyor. Bölgedeki durum, Türkiye’deki durum, Kürdistan’ın durumu süreci uzatmamayı gerektiriyor. Oysa yazdır, sıcaktır, çeşitli tatiller var. Örneğin bu dönemde en çok çalışması gereken kurum Türkiye Büyük Millet Meclisi ve onun içinde yer alan partiler. Şimdi bu kurum tatile girmiş. Ne kadar tatil yapıp yapmayacağı tartışma konusu. Bir anayasa komisyonu var, aylardır hiç ses çıkmıyordu. Önder Apo’nun uyarısı üzerine son günlerde yeniden kendisini işlevselleştirme adımları atmaya yöneldi. Ne kadar yapacak belli değil. Şimdi böyle olursa tatille, unutarak, bir kenara bırakarak sürece yaklaşılırsa, süreç yürümez tabi. Önder Apo bu tür engellerin nasıl aşılabileceğine dair bir tedbir paketi önermiş. Oldukça makul,  uygun, özünde komisyon çalışması vardır."

'HER ŞEY BİR KİŞİYLE YÜRÜMEZ'

Sürecin ilerlemesi konusunda Başbakan Erdoğan'ın şahsi tutumuna da değinen Kalkan,“Aslında böylesi süreçler bir bakıma kişiler üzerinden yürüyor. Birçok ülkede de bu biçimde gerçekleşmiş durumda. Bu anlamda başbakanın çok öne çıkması, her şeyi kendi kararı ile yürütüyor olması bir bakıma anlamlı, anlaşılırdır. Biz buna bir anlam veriyoruz. Eğer doğru yaklaşılırsa başarıya hizmet edeceğine de inanıyoruz. Fakat tabi herşey tek kişiyle yürümez Bir kişinin iradesi bunu belirlemez," diye konuştu. Kalkan, "katılımcılık olmalı" dedi ve şunları söyledi: "Sadece AKP içinde de değil. AKP, başta BDP olmak üzere diğer partilerle de, sivil toplum örgütleri ile, sendikalar, çeşitlik demokratik kesimlerle, kadın gençlik hareketleri ile azınlıklarla, etnik gruplarla daha yakın, iyi bir diyalog, ortaklaşma içinde olmalı.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2013, 12:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan norvisli
hasan norvisli - 4 yıl Önce

Beji biratiya gelan ezte ji dilo can piroz dikim