Duran Kalkan Başbakan’ın 24 Nisan mesajını değerlendirdi

'Senin iktidarın döneminde de ‘Son Ermeni’ katledildi’ dedi…

Duran Kalkan Başbakan’ın 24 Nisan mesajını değerlendirdi

KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü olan 24 Nisan vesilesiyle yayınladığı taziye mesajını değerlendirdi.

ANF’den Erdal Er’in sorularını yanıtlayan Duran Kalkan, ‘Senin iktidarın döneminde de ‘Son Ermeni’ katledildi, onu önleseydin’ diyerek Hrant Dink cinayetine dikkat çekti.

Duran Kalkan’ın ilgili sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

24 Nisan vesilesiyle başbakan bir açıklama yaptı, geçmişte yapılana üzülüyoruz, diyor.

Üzülmene gerek yok ki, senin iktidarın döneminde de ‘Son Ermeni’ katledildi, onu önleseydin. Fakat üzülmeyle bu sorun çözülmez, bir soykırım gerçeği var. Sadece o soykırım gerçeği değil ki, bir Kürt soykırımı var, Asuri-Süryani soykırımı var, Rum soykırımı var; katliamlar yüzyılı!

Geçen yüzyıl Anadolu'da ve Mezopotamya'da katliam yüzyılı olmuştur. Bu kadar ağır bir durumla yüz yüzeyiz. Toplum hala bu ağır katliamların travmasını yaşıyor. İç içedir; ne Kürt sorunu kendi başına çözülür, ne Ermeni sorunu, ne de Süryani sorunu yalnız çözülür. Çünkü çözülecekse hepsi birlikte çözülür, demokratikleşmeyle çözülür. Böyle ağır bir soruna nasıl yaklaşmak lazım? Bu kadar ağırsa, yüzyıla yayılmış bir sorunsa, bunu dil ucuyla üzüldüm diyerek, çözmek mümkün mü? Değil.

O zaman neden böyle açıklamalar yapılıyor? Az önce söylediğiniz gibi iç siyaset malzemesi mi yapılıyor?

AKP'ye dikkat edin, hepsini iç politika malzemesi olarak kullanıyor. Kim ki Kürt sorununu, Ermeni sorununu, diğer katliamların sorununu iç politika konusu haline getiriyorsa o kesinlikle sorunu çözmüyor demektir, çözemez. Türkiye'de bir kişi Ermeni sorununun çözümünü kabul etmesin, çözülemez. Bir kişi Kürt sorununun çözümünü kabul etmesin, çözülemez. Bir parti kabul etmese çözülemez. Genel bir tutum lazım. Yani bir konsensüs gerekir. Dolayısıyla ben sorun çözüyorum diyen bir iktidarın her şeyden önce birlik yaratıcı bir üsluba, tutuma, yaklaşıma sahip olması gerekir. AKP'de böyle bir şey var mı? Bir cümle söylüyor, ondan sonra CHP'ye saldırıyor, BDP'ye saldırıyor, HDP'ye saldırıyor,  MHP'ye saldırıyor, buna saldırıyor. O söylediği cümleyi, tarihi bir gerçekliği onlara karşı mücadelede bir araç yapıyor, mücadelenin vesilesi yapıyor. Kendine oy toplamanın bir aracı yapıyor. Bu politik yaklaşımla olmaz.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2014, 18:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER