Askerler HPG'linin cenazesini yaktı mı?

TSK ile PKK arasında çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren bir HPG'linin cenazesinin yakıldığı iddia edildi

Askerler HPG'linin cenazesini yaktı mı?

PKK kamplarına yönelik hava saldırılarıyla başlayan savaş, her gün yeni bir 'insanlık dramına' sahne oluyor. Sabaha karşı Kandil Dağı'nın eteklerinde bulunan ve sivil bir yerleşim alanı olan Zergele Köyü'ndeki katliam haberinin ardından gelen bir iddia ise bu 'vahşet'in boyutuna işaret ediyor.

HPG'Lİ CENAZESİ YAKILDI MI?

Şırnak'ın Gabar Dağı'nda bulunan Görmeç Jandarma Taburu'na 30 Temmuz'da PKK'nin askeri kanadı olan HPG tarafından düzenlenen saldırının ardından çıkan çatışmada, 3 asker ve 1 HPG'li yaşamını yitirdi.

DİHA'nın haberine göre, asker 3 cenazesini aldıktan sonra, yaşamını yitiren HPG'linin cenazesini sürüklediği alanı ise Kobra tipi helikopterlerle tarayarak ateşe verdi.

Yangını söndürmek için bölgeye gidenler ise karşılaştıkları insanlık dışı manzarayı anlattı.

ASKER CENAZELERİNİN 5 METRE UZAĞINDA

Yangını söndürmek için alana gittiklerini ancak askerin engeliyle karşılaştıklarını ifade eden DBP Kumçatı Belde Eşbaşkanı Dursun Çakır, yerde asker cenazeleri olduğu için alana alınmadıklarını ve askerlerin "Biz cenazelerimizi almadan alana giremezsiniz" dediğini aktardı. HPG'linin cenazesini bir kişinin fark etmesi üzerine bölgeye gittiklerini belirten Çakır, HPG'linin başına aldığı kurşunla yaşamını yitirdiğini ve cenazenin asker cenazelerinden 5 metre ileride bir arazide olduğunu söyledi.

"CENAZE SÜRÜKLENDİ"

Önemli bir ayrıntıya dikkat çeken Çakır, HPG'linin daha uzakta bir yerde yaşamını yitirdiğini ancak sürüklenerek bu bölgeye getirildiğini öne sürdü. Çakır'ın bu ifadeleri ise "Cenaze yakılmak için mi bu bölgeye götürüldü," sorusunu akıllara getirdi.

"ASKER CENAZEYİ ALDI ARAZİYİ YAKTI"

Yangını söndürmek için bölgede bulunan görgü tanıklarının iddiasına göre, askerler cenazelerini aldıktan sonra bölgeyi hem Kobra tipi helikopterlerle taradı hem de taburdan top atışlar yaptı. Açılan ateş sonucu HPG'linin cenazesinin bulunduğu bölgede var olan arazi yangını daha da büyüdü. HPG'linin cenazesini gören bir kişinin bildirmesi üzerine yangın bölgesine giden DBP'liler, HPG'linin cenazesini alarak Şırnak'a gelmek istedi, ancak yurttaşların yolunu kesen askerler cenazeyi alarak Görmeç Jandarma Taburu'na götürdü. Cenaze buradan da Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

İMAM: 'CENAZE TÜMDEN YANMIŞ'

Yapılan otopsinin ardından Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda cenazeyi yıkayan imam Muhterem Yıldırım da, yaşamını yitiren HPG'linin yoğun ateş olan bir bölgede bekletildiği için tüm vücudunun yandığını ifade etti. HPG'linin yüzünün tanınmayacak derecede yandığını kaydeden Yıldırım, gördüklerini şöyle aktardı:

"Yüzü yandığı için tanınmayacak derecedeydi. Kurşun izi varsa yandığı için göremedik. Otopsiye giren arkadaşlardan sordum, 'Kurşun izi var' dediler. Ölmeden önce mi yakıldı yoksa ölüp de ateşin içinde kalıp kalmadığını bilmiyoruz. Uzun boylu biriydi. İnsanlar yandığı zaman vücudunun belirli yerlerinde damar patlamaları olabiliyor. Bunun da vücudunun belirli yerlerinde damar patlamaları olmuştu."

'ÜZERİNDE ELBİSELERİ YOKTU'

Daha önceden de savaşta yaşamını yitiren gerillaların cenazelerini yıkadığını ve hepsinin elbiseleriyle getirildiğini belirten Yıldırım, "Üzerinde elbiseler yoktu, çıplaktı. Başka cenazeler geldiği zaman üzerlerinde elbiseler vardır ama bu cenazede yoktu. Ceset torbasının içinde battaniyeye sarılıydı. Yandıktan sonra sürüklemişler mi yoksa elbiselerini almışlar mı bilmiyoruz" dedi.

HPG KİMLİĞİNİ AÇIKLADI

HPG Basın İrtibat Merkezi Gabar'da çıkan çatışmayla ilgili yaptığı açıklamada, yaşamını yitiren HPG'linin Kayseri doğumlu Ümit Turan (Harun Çekdar) olduğunu açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 17:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
AMEDLI SARI MEKAPLI
AMEDLI SARI MEKAPLI - 3 yıl Önce

SEHIDIMIZE ALLAHTAN RAHMET SILIYORUM. KURDISTAN FASITLERE MEZAR OLACAK

tc
tc @AMEDLI SARI MEKAPLI - 3 yıl Önce

etek gi̇y etek :) o zaman ellemiyo türk askeri polisi :) ama dikkat et...iç yönetmelik değişirde eteklilere de bi güzellik çıkarsa o zaman halin harap olur :) tam ellerler walla :)

Suruçlu
Suruçlu - 3 yıl Önce

Sizin burda Dünya'nın en aşağılık en şerefsiz en Ahlaksız en hain terör Örgütü'nün Yalanlarını yayınlayıp propaganda yapmanız suç değilmi.

lost team
lost team @Suruçlu - 3 yıl Önce

suruçlu senden daha aşağılık bir mahlukat varmı diye düşünüyorum emin ol yok senden daha alçak şerefsiz aşağılık insanı dünyada ara bulamazsın...

TC
TC @Suruçlu - 3 yıl Önce

pardon suruçlu..bu yorum aşağıdaki fistanlıya gidecekti yanlışlık oldu :)

Suruçlu
Suruçlu - 3 yıl Önce

Eğer orası Kürdistansa senin toprağınsa çık er gibi savaş toprağını savun ne kancık domuzlar gibi vurup kaçmaya çalışıyorsunuz erkeklerle ortada geziyorsunuz ye devletin Ekmeğini sonra ihanet et. Ha bu arada domuz Ölüleri şehit olmuyor gerçi melek tavus un bu konuda fikri ne bilmiyorum haksızlıkta etmeyim

TekVatan
TekVatan - 3 yıl Önce

Madem burası sizin topraklarınız Çıkın karşımıza adam gibi Savaş'ın. Öyle arkadan haince vurmayın vatan hainleri.

tc
tc @TekVatan - 3 yıl Önce

ne o len? bu üstteki yoruma hiç cevap gelememiş :) hayret ...daha ar damarınız duruyo yani :) kancık köpekler sizi :) vatanmış :) hadi vatansa 1 gün sadece 1 gün bayrak asssnıza tıpanız yiyosa :) ? la olum adam olun.bu topraklar hepimizin.bayrağımız tek.dinimiz tek.dilimiz tek.kısaca ve bin yıllık mazisiyle türki̇ye cumhuri̇yeti̇ burasi :)

BİTLİS PKK
BİTLİS PKK - 3 yıl Önce

her biji kürdistan şehit namırın

muhsin
muhsin - 3 yıl Önce

Tawsi melek e kurban olun ne bok yerseniz onun boynuna atiyorsunuz bokluk sizde pislik sizde

cemal kendal
cemal kendal - 3 yıl Önce

şeytana lanet olsun,

büşra
büşra - 3 yıl Önce

Orusbu çocuğu siz siniz domuz kurban olun gerillalara adı köpek ler it leş leri domuz lar