Asker gerilla bölgesine yaklaştı: Köylüler, ikinci Roboski'ye izin vermeyeceğiz

Roboskililer artan askeri hareketliliği değerlendirdi

Asker gerilla bölgesine yaklaştı: Köylüler, ikinci Roboski'ye izin vermeyeceğiz
Yannis Vasilis Yaylalı/Demokrat Haber

Roboski'de artan askeri hareketlilik ve 'kaçakçılığı önlemek amaçlı' kurulan askeri kamplar sınırda tedirginliği artırdı. İkinci Ağrı korkusu yaşayan Roboskililer, "Bölge'de yaşayan halkımız bir ikinci Roboski olmasına asla izin vermeyecektir, gerekirse bizde askerin olduğu bölgeye gideceğiz ve biz de çadırlarımızı oraya kuracağız" dedi.

Roboski'de ki askeri hareketlilikle ilgili konuşan köylülerden Veli Encü, askeri hareketliliğin son günlerde üst seviyeye çıktığını söyledi. Askeri hareketliliğin seçim sürecini hedeflediğini düşündüklerini ifade eden Encü şunları söyledi:

Sınır bölgemizde bu tür operasyonlar artarak devam ediyor, karakollardan sürekli gerilla bölgesine doğru top atışı yapılıyor.top sesleri buraya kadar geliyor.Çatışma bölgesinde köylülerimiz bağları ile uğraşıyorlar.Çatışmanın ortasında çaılşmaya devam ediiyorlar.O top ateşlerinin yapıldığı olduğu bölgede insanlarımız var ve bu kadar tacize rağmen Gerillanın bu tacizlere cevap vermediğini söylüyorlar.Biz yaratılmak istenilen bu çatışmalı durumu anlayamıyoruz.

Çözüm süreci başladığından beri Şehit Kendal ve araksındaki bölge medya savunma alanları, bu zamana kadar güvenliği tehdit etmeyen gerillalar ne oldu da seçimlere bir iki ay kala tehdit unsuru olmaya başladı.

Özellille söylemek gerekirse Ağrı Tendürek dağındaki provakasyondan sonra Bizim üzerişmizdeki baskı gözle görünür şekilde arttı.Bu anlamda duyarlılık çağrısı yapmak istiyorum.Burada biz gergin şekilde bekliyoruz, her gün daha fazla askeri yğılma oluyor buraya, asker köyümüzün hemen üstüne çadırlar kurmaya başladı. Burada yaşayan halk daha önce olduğu gibi bir ikinci Roboski katliamı olabileceği korkusu içerisindedir.

Bölge'de yaşayan halkımız bir ikinci Roboski olmasına asla izin vermeyecektir, gerekirse bizde askerin olduğu bölgeye gideceğiz ve biz de çadırlarımızı oraya kuracağız ta ki askerin bu provakasyonu sona erinceye kadar.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 14:51
YORUM EKLE