Saçların yandan açılması normal mi?

Saçların yandan açılması normal mi?

Saç dökülmesi problemleri önlenmediği zaman öncelikle kafanın belli bölümlerinde seyrelme ve daha sonrasında kellik meydana getirir. İçerisinde kimyasal bileşen bulunmayan mavi su kellik için oldukça faydalı bir bakım serumudur ve dökülmelerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Saçların Yanlardan Açılması Neden Olur?

Dökülme sebepleri kişiden kişiye değişkenlik gösterse de genel olarak çoğu kişide aynı şekilde meydana gelmektedir. Erkeklerde en fazla görülen dökülme tipleri yanlardan açılma ve zaman içerisinde kafanın üst kısmında seyrelmelerle birlikte kellik meydana gelmesidir. Bu erkek tipi saç dökülmesi olarak isimlendirilir ve genel sebebi genetik olmasıdır. Fakat başka etkenler de neden olarak gösterilebilir. Erkek tipi saç dökülmesi sadece erkeklerde değil kadınlarda da meydana gelebilmektedir. Saç dökülmesi vücutta doğal bir süreç, işleyiş olarak belirtilmektedir. Genel olarak her saçın belli bir ömrü vardır. Bu süre dolduktan sonra saç dökülür. Her saç ölmüş bir hücreyi temsil etmektedir. Bu nedenle saç uzadıkça güçsüzleşir. Saç dökülmesinden sonra sağlıklı saç derisinde yeni oluşumlar meydana gelir. Böylece saçlar hep gür, sağlıklı ve canlı gözükür. Fakat yeni saç oluşmuyorsa bu dökülmelerin başladığı anlamına gelmektedir. Yanların seyrekleşmesi ve önlerin açılması tarzındaki dökülmelerin nedeni stres, hormonal bozukluk, yetersiz beslenme ya da kansızlık gibi etkenler ise bunları doğal yöntemlerle engellemek ve düzeltmek mümkündür. Her dökülmenin nedeni farklıdır. Bu nedenle uygulanacak tedavi de farklıdır.

Saçların Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Bir saç telinin ömrü 4-6 yıl arasında değişmektedir. Bu süreci tamamlayan saçlar öncelikle dinlenme moduna geçerler ve sonrasında zayıflayarak dökülürler. Bu olağan bir durumdur ve korkulacak herhangi bir şey yoktur. Fakat bazı etkenler saçların kalıcı olarak dökülmesine neden olabilmektedir. Bunlardan ilki genetik yatkınlıktır. Genetik saç dökülmesi daha çok erkeklerde meydana gelse de genç kızlarda da görülmektedir. Kadınlarda erken yaşlarda erkek tipi dökülme görülürken erkeklerde daha ileri yaşlarda meydana gelmektedir. Dökülmeler genel olarak erkek hormonlarına vücudun duyarlı olmasıdır. Bu hormonal bir süreç olarak da belirtilebilir. Ailesinde dökülme olan kişilerde sıkça rastlanır. Aşırı stres, yetersiz beslenme gibi durumlar bu sürecin hızlanmasına neden olabilir. Vitamin ve mineral eksikliği en sık görülen saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Eğer vücutta B12, D vitamini biotin, çinko, demir, folik asit eksikliği varsa saçlarda dökülme meydana gelebilir. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekmektedir. Protein ve omega-3 açısından zengin olan besinleri tüketmek gerekir. Saç dökülmenin bir başka nedeni hormonal bozukluklardır. Adet gecikmeleri, düzensizlikleri ya da aşırı akne, aşırı tüylenme gibi sorunlar varsa hormonal dengesizlikler söz konusu olabilir.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Saçlarınızda dökülme problemi varsa öncelikle nedenin öğrenmeniz gerekmektedir. Nedeni öğrenmeden bir tedavi uygulamak tam etki görmeye yardımcı olmaz. Bu nedenle öncelikle dökülmeye neden olan ana faktörü öğrenmek gerekmektedir. Eğer ki dökülme nedeni yetersiz beslenme ise daha dengeli ve sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Eğer ki kansızlıktan dolayı dökülüyorsa vücutta demir üretimini destekleyecek birtakım takviyeler kullanılmalıdır. Bunların yanı sıra doğru saç bakımı yapmak ve doğal ürünlerin kullanılmasını sağlamak gerekmektedir.

Saçların Yandan Açılması Nasıl Engellenir?

Parlak, gür ve canlı saçlara sahip olmak için saç köklerini güçlendirecek birtakım yöntemlerin uygulanması gerekmektedir. Saçların yandan açılması ve daha sonrasında üst bölgelerin dökülmesi gibi durumları engellemek için doğal serumlardan yararlanabilirsiniz. Saçların canlanmasına ve gürleşmesine destek olan mavi su nerede bulunur diye öğrenmek istiyorsanız sizler de satış sitesini ziyaret edebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER