Gerillalarla futbolcular barış maçı yapacak

Kolombiya hükümetiyle barış masasında görüşmeler yapan FARC örgütü, eski futbolcu Valderamma’nın barışa katkı için maç yapma önerisini geliştirerek kabul etti…

Gerillalarla futbolcular barış maçı yapacak

Yaklaşık 50 yıllık silahlı mücadelenin ardından Kolombiya hükümetiyle barış masasına oturan FARC örgütü, eski futbolcu Valderrama’nın gündeme getirdiği barışa katkıda bulunacak futbol maçı önerisini kabul etti.

FARC yayınladığı mektupta, aktif futbolculuğu sırasında ülkesinin ve Latin Amerika’nın gelmiş geçmiş en iyi futbolcuları arasında anılan Caros Alberto "Pibe" Valderrama’nın maç davetine yanıt vermekle kalmayıp bir karşı öneride de bulundu.

“Barış için rövanşlı bir ‘picado’ yapalım.” Kolombiya’da sokak arasında oynanan mahalle maçlarına picado deniyor.

FARC’ın önerisinde maçların yapılacağı yerlere de değinildi ve ilk maçın barış görüşmelerinin yapıldığı Havana'da, ikincisinin Santa Marta'da, Kolombiya futbolunun birçok büyük futbolcu kazandıran Pescadito mahallesinde oynanması istendi.

FARC, Pibe Valderrama ve Chico Serna'ya açık mektup diye başlayan açıklamasında, örgütün de kadınıyla erkeğiyle futbol sevdalısı olduğu, boş zaman bulduklarında hemen top oynadıkları, lig ve kupa maçlarını yakından takip ettikleri belirtildi.

Barış için top çevirmeye şimdiden hem fiziki hem de moral olarak hazırlanmaya başladıklarını not düşen FARC, karşılarına çıkacak futbolcuların da iyi hazırlanması gerektiğini vurguladı, hatta takımın Valderamma gibi başka eski yıldız futbolculardan da destek almasını tavsiye etti.

Mektupta maç önerisini gündeme taşıyan Valderrama ve Serna da barış için gösterdikleri çaba nedeniyle kutlandı.


FARC delegeleri: ortadaki baş görüşmeci Ivan Marquez.

Kısa süre önce hakkında siyasete atılacağı yönünde haberler yayınlanan Valderrama'nın önerisi barış görüşmelerinin halk arasında sempati kazanmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Valderamma gibi ülkenin başka tanınmış futbolcuları da FARC’la hükümet arasındaki silahlı mücadele sırasında yaşanan şiddetten etkilenen ailelere ziyaretlerde bulunuyor.

FARC delegeleri ve Kolombiya Başkanı Santos'un hükümet sözcüleri arasında Havana'da bir yıldan beri süren barış görüşmelerinde tarım sektörü ve politikaya katılımı içeren birinci ve ikinci bölümlerde büyük ölçüde anlaşmaya varıldı. Şu sıralar uyuşturucu sorunu görüşülüyor. (Bianet)

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2013, 20:22
YORUM EKLE