Bir İhtimal Daha Var!

Yerel seçimlerin son dönemecine girerken bazı hataların düzeltilme ihtimalinin o güçlü umudu ile yazıyorum.

Dilerim ki yerel seçimden sonra kazanılacak belediyelerin yaratacağı olumlu etki nedeniyle, bu faşist iktidar epey gerileyecektir. Muhalefetin, HDP’nin ve demokratların kazanacağı belediyeler neticesinde, demokrasi güçleri kendini önemli düzeyde toplayacak ve bu kural tanımaz rejimi en azından demokrasi ve hukuk zeminine çekmeye çalışacaktır.

Umut iyi bir şeydir.

Büyükşehirlerde CHP’nin seçimi kazanması toplumda iyi bir etki yaratacaktır. CHP’nin, CHP’liğine rağmen.

Bu arada kayyumlar gidecek, demokratik yolla seçilen, coğrafyanın ruhunu temsil eden, siyasal irade başa gelecektir. Yeni dönemde HDP’nin modellerini konuşacağımızı umut ediyorum. Bunlar, Cizre modeli, Hakkari modeli, Van modeli olabilir, ve de heyecanla, merakla çok iyi şeylerin yapılacağına inandığım Kars modelini konuşacağız.

Bu modellerin yanında başka halkçı belediye örneklerini konuşacağımızı umut ediyorum. Beyoğlu’nda Alper Taş, Adıyaman’da Ahmet Faruk Ünsal.

Ve en nihayetinde Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu’nun Dersim pratiğini izleyeceğimizi umut ediyorum.

Bu umutla HDP’nin Dersim adayını acilen geri çekmesi gerektiğine inanıyorum. Bu yarışa HDP ve Maçoğlu ortak bir irade ile girerse anlamlı olacaktır.

HDP ruhu diye bildiğimiz şey, birlikte inşa eden, birlikte hareket etmeyi önemseyen, kurumlarında ve pratiğinde buna şahit olduğumuz değerli bakış açısıdır. Bu bakış açısı ve pratik dilerim ki Dersim’de uygulanır. İş işten geçmiş değil.

Geç kalınmış değil. Hala bir ihtimal daha var. Bu ihtimalin gerçekleşmesi topluma iyi yansıyacaktır.

Bakın HDP’nin Dersim modeli olamaz. Neden mi?

Çünkü Dersim’de HDP ne kadar güçlü olursa olsun, belirleyici olursa olsun, o coğrafyanın tarihi, sosyolojisi, etnik yapısı ve oraya ter dökenlerin çeşitliliği, diğer grupların buraya verdikleri tarihsel önemden dolayı HDP belirleyici değil, birleştirici olmalıdır.

HDP birliği ören, daha geliştiren ve garantörü olan bir pozisyonda olmalıdır. Dersim’de öyle bir model değerlidir.

Bir soru soracağım. Türkiye’de sol ya da halkçı, demokrat bir iktidar hükümet kurmuş olsun ve Dersim’de bir üniversite daha kuracak olsa, ismi ne olsa yakışırdı? Ortak kabul ne olurdu?

1-Seyit Rıza Üniversitesi

2-İbrahim Kaypakkaya Üniversitesi

Bu isimler ortak kabul değil mi?

HDP’nin Dersim’de yapacağı adayını geri çekme ve seçime ortak girme hamlesi, eminim benim gibi, sıradan, demokrat, hukuka saygılı, yaşanan bu adaletsizliklere tepkili binlerce insanın kalbini fethedecektir.

Mesele Mehmet Fatih Maçoğlu’nun Dersim belediye başkanı olması değildir. Mesele HDP’nin bu adayı desteklemesi ile seçilmesidir. Mesele birliktir. Gerçek birliktir. Hayattan beslenen birliktir.

Bu zor bir hamle değil. Geç kalınmış bir hamle hiç değil.

Mehmet Fatih Maçoğlu’nun tebessümü, nohutu, fasulyesi, balı ve bursları ile bu karanlık dönemde yaydığı umudu hafife almamak lazım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamber Sertbaş
Kamber Sertbaş - 2 ay Önce

Nasreddin hoca bir leylek yakalar hiçbir kuşa
benzetemez kanatlarını kuyruğunu keser .
Şimdi seni bir kuşa benzettim der
Türk solu da komünizmi kanadı ni kuyruğunu kesip yada Kemalizm'i komünizm diye bize yutturmaya çalışıyor
HDP Dersim'de nasıl bir yolsuzluk yaptı
Neyi yanlış yaptı
Eğer gözümüze soktugunuz komünizme sayginiz varsa kendinize sayginiz varsa değerlerinize sayginiz varsa
Dersim halkının iradesine kayyum atayanlara bir sözünüz olsun
Dersim halkını koşa koşa kayyum u kutlamaya gidenler mi temsil edecek
Yaptığınız demogoji yi yemiyoruz
Demokratliginiz Perinçek'in solculugu

Ceme Munzur
Ceme Munzur - 2 ay Önce

Dogeusunu vede Hakaniyetli olmak gerekirse Sayin Macoglunun Dersimde hiç aday olma tesebüsünde bile bulunmamasi gerekirdi. Gaza geldi galiba

Süleyman Ateş
Süleyman Ateş - 2 ay Önce

Sayin Maçoğlu,Kayyima karşı Derdlimlilerin iradesinin gaspedilmesine karşı tavır almamîştır tam tersi sanki şimdi Rhein alînan Belediye eşbaşkanlarının suçlu oldukları için tutuklandîrıldıkları Bryan Eden açıklamalarda bulunmuştur. Sayin Maçoğlu yok edilmekle karşı karşı olan Kırmanci Dili için hiçbir proje üretmemiştir.Ayni şekilde Alevilik hakkında duyarlîlıkta göstermemiştir.Ziyaret yeri olan Munzur gözelerinin temizlik ve inancına uygun kullanılması için bir çaba darf etmemiştir.
Bu nedenlerle Sayın Maçoğlu von sayida Dersimli tarafîndan eleştirilmektedir.
Sayin Maçoğlunun geriet çekilmesi gerekmektedir.

Kazım temurlenk
Kazım temurlenk - 2 ay Önce

Maçoğlu belediye başkan adayı olabilir. Ama özellikle kominist başkan ismiyle kanse adilmesini kabul edemiyorum. Belki büyün konuşmaları değil ama rastladığım dinlediğim ve röportajlarından anladığım kadarıyla suya sabına dokunmayan bir tavrı var. Devletin Kürdistandaki yıkımıyla ilgili doğru dürüst bir tepkisi yok. Geçenlerde fox tv. yi izliyorum köyler boşalınca bizde Batıya göç ettik diyor. Köyleri kimin boşaltığını bile file getiremiyor. Kayyuma ovacık halkının emeğinden hediyeler götürüyor. Devlet tarfınfan katledilen çocuklarımızın hangi cenazesine sahip çıktı bilemiyorum, gözümden kaçmış olsada belliki devletle tıkır mıkır işleri yürütmek istiyor. Eğer çekilmesi gereken biri varsa oda maçoğlu olmalıdır. Kaldıki HDP yek başına seçime girmiyor en az dört devrimci örgütün bileşen adayları yarışıyor. Anti sömürgeci veya anti faşist cephede diyebileceğim bu cephede yerine alacaksa çok geç kalmış değildir. Projelerimi var bu cephenin bileşenleri ile hayata geçirebilir. Benimde kendimce düşündüğüm yapmak istediklerim bar. Zaman buldukça, olanak yarattıkça dostlarımın yanında onlarla beraber Dersim halkına hizmet etmek için ne gerekiyorsa yapacağım.

kemal urus
kemal urus - 2 ay Önce

CHP,nin büyük sehirlerde kazamasi fikri dogru hemde chp,nin chp,liligine ramen dogru ve anlasilirdir, yanliz HDP,nin adaylarini cekme fikri en hafifinde söylemek gerekirse tutarsizlik ve dostlutan uzaktir. dört dönemdir halkin ezici cogunluguyla belediye HDP,e tarafinda yönetiliyordu bu süre icerisinde es baskanlar hic bir yolsuzluga bulasmadi,kaldiki yolsuzluk, hemsericilik HDP,e icerisinde kabul gören durumlarda degildir. dersimin es baskanlari bu fasist sisitem tarafinda rehin tulmus belediyeler gasp edilmistir, dersimlilerin iradesi hice sayilmis. aslinda yapilmasi gereke,dosca olan bu fasist sistemi gasp ettigi belediyeyi yeniden HDP,ye kazandirmaktir. böylece sistemin gasp ettigi halk iradesini yeniden secmis olacagiz. devletin kürtleri kiskaca aldigi bir dönemde: macoglu ortaya cikti hemde kominist maskesiyle dersimde iki seyi hedefliyor?birincisi: yönetimde kadin ve erkek esitligini ortada kaldirmak istiyor bu demokrasiye inanan rejimler icin hayati önemdedir. ikincisi : dersimi kürtler ve HDP,e yönetmesin kim yötetirse yönetsin ( bu devletinde fikridir). yani durum böyle olmasaydi devlet macoglunu hemde kominist macoglunu neden bu kadar öne cikarsin.

Barış
Barış - 2 ay Önce

Besim Bey,sizin Tunceli’den başka düşündüğünüz bir şey yok mu?

Recep şekerçi
Recep şekerçi - 2 ay Önce

Erdoğan kurnazlığında edoğanca bir mekale. Adeta Erdoğan senden aldı sen yardım et erdoğan'ın da istediği ben alayım kazanayım. Bak hakaride sen alabilirsin engel olmam hatta idare ederim sizi.

mehmet
mehmet - 2 ay Önce

bence maçoğlu'nun tek hatası "tkp" ismini kullanan sosyal şoven, sekter, tuzu kuru, rakı balık partisinin çatısı altında seçime katılmasıdır. olması gereken dersim'den maçoğlu'nun hdp adayı olmasıydı. bunu hdp önermemişse hdp hatalıdır. hdp önermiş de maçoğlu hdp çatısından seçime girmeyi kabul etmemişse maçoğlu hatalıdır. ama bu konuya kimse açıklık getirmiyor. umarım bu ittifakın oluşmamasında hatası olan kaybeder, haklı olan kazanır. maçoğlu haklıysa maçoğlu, hdp haklıysa hdp...


Demokrat Haber’e destek olmak isterseniz tıklayın >>>