Erdoğan rejimi ile altılı masa arasında sıkışmış Kürt seçmen için her iki kutup aynı değildir. Hatta Selahattin Demirtaş'ın dediği "Hiçbir HDP’li, Soylu'nun yerine Yavuz Ağıralioğlu’nu getirmek istemez" sözü maalesef haklı da değildir. Çünkü Yavuz Ağıralioğlu ile Süleyman Soylu karşılaştırılamaz. 

Kürt seçmenin ve HDP'nin yönü arızalı, hastalıklı, tutarsız ve güvensiz olsa da Altılı Masa’dan yana olmalıdır.

Bunu Kürtlerin Türkiye demokrasisine verdikleri bir kredi olarak görebiliriz. 

Neden?

1-Erdogan rejimi eğer bu seçimi kazanırsa Türkiye Tipi faşizmi kurumsallaştıracaktır. Mafya, devlet, militarist gruplar ve çürümüş yargıçlar, cemaatlerin iş birliği ile Latin Amerika ve Arap ülkelerinden kopya bir otoriter Türkiye tipi faşizm rejimi inşası tamamlanacak.

2-Altılı Masa kazanırsa kısmen demokrasi imkânı mümkün ayrıca kurumlar eski işlevini tekrar kazanabilir.

3-Kürt seçmen Erdoğan rejiminin kurumsallaştıracağı Türkiye tipi faşizm ile Altılı Masa’nın kısmen demokrasiye meyilli tavrı arasında Altılı Masa’ya kredi vermelidir. Bu kredi karşılıksız görünse de aslında demokrasi ve hukuka bir yatırım olarak da görebiliriz. Uzun vadede bu Türkiye'ye ve Kürtlere olumlu yönde geri dönecektir.

Mesele gerçekten Altılı Masa değildir. Yoksa ne memleketin en karanlık adamı Sadullah Ergin'in gölgesinde demokrasicilik oynayan burjuva hizmetkârı Ali Babacan'a bir sempatimiz var, ne de ağlak karanlık Ahmet Davutoğlu'na. Hele bana göre birilerinin parmaklarıyla oynattığı 74 yaşındaki CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu'na inancımız sıfır. Ya istibdat ya hürriyet diye nutuklar çeken Meral Akşener'i de tanıyoruz.

Fakat son derece rasyonel bir durumla karşı karşıyayız. Bu Altılı Masa’ya verilecek destek Türkiye demokrasisine bir kredidir. Mesele bu kadar basittir.

Notlar:

  1. Yavuz Ağıralioğlu sağlam bir Kürt karşıtıdır. Fakat tarihinde bir tane karanlık ekonomik (ihale), makam (kayırma), ve hukuk dışı faaliyeti yoktur. Dünya sizinle aynı düşüncede insanlar ile dolu değildir. Asgari müşterek ile tüm hukuka, demokrasiye inanan ve takip eden insanlar ile işbirliği yapılabilir. Demokrasi ve hukuka saygı belirleyicidir. Ayrıca “nasıl geçiniyorsun?” sorusu can alıcıdır.
  2. Kredi karşılıklı ve karşılıksız faizli ve faizsiz olabilir. Öyle ki bir şeyin gelişmesi, dönüşmesi için karşılıksız kredi verirsiniz ve o size olumlu döner. Ya da faizli kredi verirsiniz, faizi ile alırsınız. Sonrası sonra...
  3. Kürt seçmen ve özellikle HDP çok güçlü bir şekilde mecliste olmalıdır. Olası Altılı Masa iktidarında veya eğer Erdoğan rejimi kazanırsa rejime karşı etkili mücadele vermek için bu şarttır. Milletvekili seçimlerinde oyların yeri belli ama HDP de adaylarını ona göre belirlemelidir.