Bir yurttaş olarak kurumsal demokrasi istiyorum. Çünkü sıradan insanlara dahi zulüm ediyor Erdoğan rejimi. Sadece Erdoğan rejimi mi? Hayır geçmiş rejimler de sıradan yurttaşlara zulmetti.

Ben sahih solcu değilim. Kültürel solcu kategorisine, o da belki girebilirim. Evet devlet beni solcudan sayıyor ve buna göre zalimlik yapıyor. Fakat bu anti demokratik rejimlerin doğasında var. Tüm muhaliflere zalimlik yapmak var. Makul karşılıyor, demokrasi ve adaletin tesis edilmesinin imkân ve olanaklarına bakıyorum. Demokrat ve insan haklarına duyarlı okur yazar yurttaş olarak biliyorum ki Türkiye'de demokrasiye en yatkın kesim solculardır, çabamın sebebi budur. Ayrıca demokrasi olmazsa biz gibi sıradan insanların hayatı dahi güvencede değil. Ne Erdoğan rejiminden önce, ne Erdoğan rejiminde, ne de gelecekte kurulacak solun içinde olmadığı bir iktidarda.

Demokratik yasaları solcular yapabilir. Bu gerçeklikten dolayı solcuların birlik olması ve reel siyasette pozisyon alması gerekir. Birleşip ortak hareket ederlerse solcuların ciddi kadro kaynağı ve halk desteği olur. Eğer birleşemezlerse ve bu hal ile devam ederlerse, hiçbir etkileri olmayacaktır.

Doğru ve sonuç alıcı bir zeminde ve ihtiyaçta birleşmeleri gerekir. Bunun adı demokrasi için sol katkı olabilir.

Türkiye demokrasisi için sol konferansın yapılmasını öneriyorum. Selahattin Demirtaş çok detaylı bir önerme ve sorular yöneltti sola. İşte bu sorular ve mevcut durumun tartışılması için bir yönteme ve bir araya gelişe ihtiyaç var. Birçok insan bu hayati ihtiyacı artık görüyor ve dile getiriyor. Konferansta birçok mesele tartışılabilir.

Solcular Türkiye demokrasisi için bir konferans yapabilir misiniz?

Bu konferansta A'dan Z'ye tüm grupların yer alması gerekir, eğer biri eksik kalsa bu iş zayıf kalır.

Konferans iki ana başlık altında toplanabilir.

A-Meclis

Genel seçimlere HDP ile ittifak yaparak kimler ve kaç kişilik milletvekili adayı gösterilebilir?

Bu milletvekili adaylarının seçilmeleri takdirde takipçisi olacağı meseleler, hazırlayacakları kanun teklifleri ve gündeme taşınacak konuların belirlenmesi. Mesela 1000 operasyon dosyası.

B-Belediye

a-Sol güçlerin birleşmesi halinde kaç belediye alınabilir?

Sol güçlerin birleşmesi halinde kaç meclis üyesi alabilirler?

Sol güçlerin birleşmesi ve HDP ittifakı ile kaç belediye ve meclis üyeliği alınabilir?

Sol güçlerin birleşmesi ve HDP ittifakı yapılması halinde başka bir seçim ve kent odaklı ittifak ile ne yapılabilir?

b-Nasıl bir belediyecilik yapılacaktır? Bunun plan ve programı çalışılıp deklare edilmeli.

Geçmişte sol adı altında alınan belde ve ilçe belediyeleri uygulamalarının kritiği, özeleştirisi veya savunulmasının yapılması.

Muhalefet pozisyonunda olunursa, kent gerçekliği ve ihtiyaçları gözetilerek meclis üyelerinin kent savunması muhalefeti programının çıkartılması ve deklare edilmesi.

Ayrıca bu iki komitenin kurulması:

A- Sol arası daimî diyalog komitesi

B- Sol ilişkiler etik daimî kurulu

Eğer bu ve benzer başlıklar altında solcular konferans yapabilirse biz sıradan insanların hayatına pozitif etki yapılmış olunur. Bu sebeple, solcuların vereceği birlik kararı oranında yurttaş desteğine kavuşurlar. Bu desteğin boyutunu hayal bile edemezsiniz. Halkımız akın akın geliyor saflara derler ya işte öyle... (Son cümle, az propaganda, az gerçeklik)

Lafı uzatmaya gerek yok. Halk solculara birleşin ve sahih politika üretin diyor. Yurttaşlar solcuları izliyor. Şimdi top solcularda. Buyurun çıkın sahaya ve bu maçı oynayın.