Şimdi Daha filmi Netflix’te oynuyor... Onur Saylak ve Hakan Günday şimdi birlikte yeni oluşumun içinde Netflix’e Nuh Boğuldu adlı projenin çekimlerine başlamışlar...

Hakan Günday’ın son romanı Zamir’i okuyorum. Yazarın sıkı bir takipçisiyim. Bir yazar düşünün okuyucusu kitabını eline aldığında, kelimeleriyle onu saçından tutup kendi kurduğu dünyanın içine çekip fırlatıyor. Bazen yine saçlarından tutup o kirli dünyanın tozunu alıyor bedeniyle, yerlerde sürüklüyor, duvarlarına çarpıyor, uçurumlarından yuvarlıyor ama öldürmüyor. Okuyucu yorgun, kitabın içinden çıkmak istese de mazoşist bir merakla debelenip duruyor sayfaların arasında sonra yazar son sayfada, okuyucusunu kan revan içinde kitabın dışına yavaşça bırakıyor.

Ya da okuyucu kitabı eline aldığında okumak için, görünmez bir el uzanıyor hikayenin içinden, tutup bedeninin içine giriyor, ve sıkmaya başlıyor kalbini, elinden kanlar damlıyor bazen ve kitap bitmeden o çıkmıyor bedenden, kalbi sıkmaya devam ediyor.

Hakan Günday’ın kurduğu dünyada karakterlerin isimleri, içine düştükleri dünyanın toplamının özeti gibi bir şey.

Yazar kitaplarında önce dünyayı kuruyor, sonra bu dünyada bırakıyor karakterler yeşersin.

Hakan Günday iyi yazar olduğu gibi başarılı bir senarist de.

Kendisi gibi başarılı bir senarist olan Onur Saylak ile birlikte kendi kitabı olan Daha’nın bir bölümünü senaryolaştırıp filmini çektiler.

Seyretmesi zor bir film, konusu yüzünden okuması da zor bir kitaptı. Göçmelerden mal diye bahseden, sayılarını 25 kafa diye anan insanların olduğu, insan kaçakçılığının anlatıldığı bir hikaye. Orada babası tarafından sevgisizlik ve şiddetle yavaş yavaş delirtilip, psikopata dönüştürülen bir gencin hikayesi anlatılıyor aynı zamanda.

2017’de çekilen film pek gişe yapmadı sanırım. Çünkü insanlar sevmemiştir. Düşünmek istemedikleri şeyleri seyretmeye gitmemişlerdir. Ya da film zor gelmiştir onlara.

Ben Yazı Tura filmi ilk çıktığında kızmıştım hatta. Demiştim ne gideceğim, benim kendi anılarım var. İşkence falan da görmüş değilim. Kapısının son mandalıyım o günlerin aslında. Seyirci bırakılanlardanım sadece. Çok sonraları seyrettim. Müziğine ve konusuna aşık oldum elbet. Filmin sonunda sevişme sahnesinde deprem olmuştu. O zaman erkek oyuncuya hayrandım. Herkes nefesini tutmuş filmi seyrediyordu. Sahnenin sonunda deprem olmuştu. Vay be normal demiştim, deprem olması. Bütün kızlar toplanmış ve gülmüştük.

Şimdi Daha filmi Netflix’te oynuyor. Hikayenin genç kahramanı Gaza (Hayat Van Eck) çok başarılı bir oyuncu. Kesinlikle görmeniz gerek. Masum suratıyla seçilmiş, çok doğru bir tercih.

Hep mafya filmlerinde takım elbiseli, sert adam rollerinde gördüğümüz Turgut Tunçalp, Harmin karakteriyle burada muhteşem farklı bir karakter sergiliyor.

Bu sektörün garabeti bir oyuncu, bir rolde başarılı olursa hep aynı roller giydiriliyor ona. Sanki mahalle muhtarı dağıtıyor rolleri. Neyse işte aynı şeyleri söylemek sıkıcı. Turgut Tunçalp burada dövmeleri, kısa şortu, büründüğü rolle çok şahane bir karaktere bürünmüş.

Orta yaşlı oyunculara cesaret örneği olur umarım.

Onur Saylak ve Hakan Günday şimdi birlikte yeni oluşumun içinde Netflix’e Nuh Boğuldu adlı projenin çekimlerine başlamışlar. İçeriği gizli tutuluyormuş. Benim bu konuda tahminlerim var ama özel, kimse bir şey söylemeden yazmak hadsizlik olur.

Güzel günlerde görüşelim ve görüşmelerimiz iyiliklere vesile olsun.