Uludere’de sorumlu Salim Cüneyt Kavuncu mu?

Uludere katliamından sonra alelacele istifa etmiş…

Uludere’de sorumlu Salim Cüneyt Kavuncu mu?

Uludere'de 34 kişinin hayatına mal olan katliama eski Genelkurmay Komuta Kontrol Daire Başkanı Tuğgeneral Salim Cüneyt Kavuncu'nun neden olduğu ileri sürüldü. Heron görüntülerini inceledikten sonra sınırdan geçenlerin "PKK’li" olduğu yönünde rapor veren Kavuncu’nun, facia sonrasında alelacele istifa ettiği ileri sürüldü.

 

İddiayı dile getiren Yeni Şafak'tan Abdülkadir Selvi'nin yazısının ilgi bölü şöyle;

 

"28 Aralık gecesi sınırımıza kalabalık bir grubun geldiği tespit ediliyor. Heronların tespit ettiği görüntüler izleniyor. Sınır ötesinde PKK'nın irtibat noktasında bir toplanma, sonra sınıra doğru toplu harekete geçilmesi net bir şekilde görülüyor. Bu PKK'nın eylem tarzına uymayan bir görüntü. Grubun eylem yapmak üzere gelen PKK'lılar mı, yoksa kaçakçılar mı olduğu konusunda kuşku doğuyor.

 

Çünkü silah tespit edilemiyor.

 

İşte bu noktada yapılması gerekenler yapılmıyor.

Yerel birliklerden bunun teyidinin alınması pekala mümkün. Ama aranmıyor. Uludere komisyonu üyesi milletvekilleri, uzman olmadıkları halde, çıplak gözle izledikleri görüntülerden, gelenlerin silahsız insanlar olduğunu, yanlarındaki hayvanların çokluğundan kaçakçı olmalarının rahatlıkla tespit edilebileceği sonucuna vardılar. ASELSAN uzmanları ise görüntüler üzerinde yaptıkları incelemede, gelenlerin silahsız olduğu sonucuna vardılar. Henüz Uludere vurulmadan önce, benzer kuşku karargahta da yaşanıyor. Ancak vurulma kararına dayanak teşkil eden raporun çıkmasıyla her şey değişiyor. Uludere olayındaki yeni bir halka olması açısından bunu paylaşmak istiyorum. Genelkurmay Komuta Kontrol Daire Başkanı Tuğgeneral Salim Cüneyt Kavuncu, gelenlerin terörist olduğu yönünde rapor veriyor. Operasyon bu rapor üzerine başlıyor.

 

Tuğgeneral Kavuncu'nun Uludere olayından sonra sürpriz bir şekilde istifa ettiğini hatırlatmak isterim.

Başından beri bazı mekanizmaların devre dışı bırakıldığına dikkat çekiyorum. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in sabah 06'da, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özel'in bilgileri ise daha sonra oluyor.

 

Tuğgeneral Kavuncu'nun raporuna dikkat çekmek istiyorum. Kavuncu, Heronların görüntülerinin incelendiği birimin başındaki kişi. Ayrıca Uludere olayından sonra sürpriz bir şekilde istifa etmesi de bazı soru işaretlerine yol açmış, ancak sağlık nedeniyle izah edilmeye çalışılmıştı. Şimdi öğreniyoruz ki, operasyon Kavuncu'nun, 'gelenler terörist' raporundan sonra başlıyor."

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 11:42
YORUM EKLE