Belli ki AKP yönetimi seçimleri kaybedeceğini bildiğinden siyasi rekabet kurallarına uygun bir mücadele yerine rakiplerini hukuka aykırı yöntemlerle yıldırmaya çalışıyor; tabanını ikna etmek yerine rakiplerine siyasi tuzaklar kuruyor, kendine karşı kurulmuş ittifakları dağıtmayı, itibarsızlaştırmayı önceliyor.

Demokrasinin kuralları açısından eşit haklara saygı duyan bir mücadele biçimi değil bu. Rakiplerini düşmanlaştıran tehlikeli sonuçlar doğuracak bir aşırılık. Altılı masanın HDP tabanıyla diyalog kurmasını zorlaştırmak için hukuku çiğnemeyi göze alabiliyor; seçim öncesi partilere verilen kaynağın bloke edilmesi bunlardan biri. Anayasa mahkemesi bile buna itiraz edemiyor.

HDP'yi sürekli bir suç örgütü sayarak kriminalize etmeye çalışması bu partiyle kurulacak diyalogun engellenmesine yarıyor. Bundan son derece hoşnut olduğu açık. Sebebi de belli.

Sadece bundan değil; Altılı Masa'nın bileşenlerinden bazılarının HDP deyince terörü akıllarına getirip, onları PKK’nın peşine takılmış varsaymaları da söz konusu. Üstelik bunu her fırsatta hatırlatma gereği duyuyorlar.

Bu günlerde HDP 'den duyduğumuz ayrı bir aday belirlemeye yönelik açıklamalar bu endişeleri ifade ediyor ve bir uyarı niteliği taşıyor. Haklılar. Selahattin Demirtaş’ın dün Nevşin Mengü ye verdiği röportajda söyledikleri önemli:

“Aslında bu kızgınlığın nedenini de anlıyorum. Çünkü ne pahasına olursa olsun bu iktidardan kurtulup nefes almak isteyen on milyonlarca insan, partilerin kendi aralarındaki anlaşmazlıklara, tartışmalara, gerilimlere inanamıyor. Bunları çok saçma ve gereksiz kaprisler, küçük hesaplar olarak görüp öfkeleniyorlar. Haksız mı bu milyonlarca insan? Değiller elbette. Özgürlüğe susamış insanlara değişimin önünü açacak birlikteliği sunmak muhalefetin görevidir.”

Söylediği gibi, burada Altılı Masa ittifakına düşen sorumluluklar gözden kaçırılmamalı. Altılı masanın en geniş toplumsal muhalefeti diri, kararlı tutmayı sağlayacak, demokratik ortaklaşa hareketi gözetecek ilkesel bir tavır alması gerekiyor. En azından belirleyecekleri ortak adayın HDP ile güven verici bir ilişkiye geçip birlikteliği sağlayacak girişimler yapması önemli.

Aksi durum AKP ve MHP tarafının işine yarayacak. Sorumlulukların doğru dağıtılması açısından HDP 'yi suçlamak yerine muhalif ittifaklar ve partiler arasında en geniş demokratik dayanışmanın sağlanması için daha fazla geç kalınmamalı.

Seçimi kazanmak, en geniş toplumsal desteğin arkanızda olmasına bağlı. HDP'den gelen uyarıları böyle anlamakta fayda var.