HDP'nin 5. Olağan Kongresini büyük bir heyecan ile izledim. Hayatımda ilk defa bir kongreyi A'dan Z'ye izledim. İnanın ne kurucusu olduğum partinin kongresini ne de adıma parti meclisine paraşütle inme kulisi yapılan başka bir partinin kongresini dahi öylesine izlememiştim. "HDP yüzde 20 oy oranı ile neler yapabilir?" başlıklı bir yazıyı tam bitirmiştim ki , HDP Danışma meclisi, parti meclisi listesi yayınladı. Listelere baktım, listeler bana baktı...

Bu kalabalıklar, bu coşku, bu çaba, bu emek, bu halk, bu sahiplenme, bu umut, bu dayanışma, Kürt halkının muazzam görkemli gerçeği ve bu listeler...

Neyse kulaklığı taktım kulağıma ve Ulf Lundell'in Isabella şarkısını yüksek sesle dinlemeye başladım.

Şair Cemal Süreyya'nın dediği gibi; Hayat kısa, kuşlar uçuyor...

Offf of hayat zor. Akşama ne yemek yapmalı? Okulda Arap kadınlara söylüyorum bazen, "Her gün her gün yemek yapmak ne zor?" Onlar da hak veriyorlar. Diyelim yemek yapmaz isem o halde yemek yapanın yemeğini yemek zorunda kalacağım. Yemek yapan bir Vegan ise ne yiyeceksin ki? Ot, nohut, humus, salata... Makarnayı ekmekle yiyen bir sınıfın evladı olarak vegan yemek insanı doyurur mu ya...

Ulf Lundell 73 yaşında bir müzisyen. İsveç'in en önemli müzisyenlerinden biri, aynı zamanda güçlü bir yazar... Bizim Zülfü Livaneli'ye benzer. Bir defa selamlaşmışlığım var. Kivik adında şirin güzel bir kasabada yaşıyor. Bir resim atölyesi var. Bu ayin 30'unda Malmö'de bir konser verecek. Aylar önce biletini almıştım. Ulf Lundell hakkında konserden sonra yazacağım.

Düşünebiliyor musunuz, Ciwan Haco ile aynı çağda yaşıyoruz? Bu ne denli heyecan verici bir şey farkında mısınız? Daha üreteceği ne notalar, söyleyeceği ne şarkılar var... Bunun farkında olmak dahi bahtiyarlık sebebidir.

Herkesin bir Cüneyt Arkın'ı vardı. Bilenler, tanıyanlar söylüyor, güzel bir hayat yaşadı. Ne mutlu ona. Herkesin bir Cüneyt Arkın'ı vardı. Kimi zaman Malkoçoğlu, kimi zaman Komiser Cemil, kimi zaman Gırgır Ali... Hepsi güzeldi. Hayat hikayemizi inşa ederken, bir renk, bir duyguda ondan almıştık. Teşekkürler Cüneyt Arkın.

HDP 5. olağan kongresini yaptı. Coşkulu güzel bir kongreydi. Bu kongre üstüne en azından şimdilik bir şey demek doğru değil. Zira o kadar misafir gelmiş dünyanın her bir yanından, zira bu kadar halk toplanmış ülkenin her köşesinden.

Keşke, keşke siyasete muhtaç olmasaydık. Demokratik bir ülke kurabilmiş olsaydık. Kurumları demokratikleştirebilmiş olsaydık. Demokrasi kültürünü içselleştirmiş olsaydık. O zaman ne heyecan verici çabalar içinde olabilirdik.