Piyangodan kendisini Play-Off’ta bulan Maccabi’yi silip süpüren Real Madrid, Milano’ya acımayan Anadolu Efes, futbol tarafındaki Bayern kabusunu basketbola taşımak üzereyken kabustan bıyıklı Lapro ile uyanan Barça ve Kevin Durant’in desteklediği Monaco’yu başta Emma Stone olmak üzere coşkulu taraftarı ile son düzlükte aşan Olympiacos. Bayanlar, baylar; Final – Four’a gidiyoruz.

Euroleague-1-1

Kazanan Emma Stone oldu

Final – Four’a El Clasico Düştü

İspanyolların, aynı kentin takımları olmadığı için derbi diyemeyip “El Clasico” diye pazarladığı Barcelona – Real Madrid rekabeti, 2022 Euroleague Final – Four’unda bir kez daha karşımıza çıktı. Saras’ın öve öve bitiremediği Trinchieri’nin Bayern’i eğer son maçın 3. Periyodunda çaptan düşmeseydi, Litvanyalı hoca, İtalyan meslektaşını öve öve kendini bitirecekti. Geçen normal sezonu da lider bitirip Play-Off’ta Zenit önünde sallanmışlardı. Ancak bitmedi ve Barça yine F4’te. Bu sezon karşılaştıkları her maçta net dominasyonla yendikleri Real Madrid önünde de favoriler ama Real Madrid’in bu tür turnuva zirvelerinde ne kadar tehlikeli bir kurum kültürü olduğunu dün gece futbol sahasında Katalan Pep’in City’sine karşı gösterdikleri performansla bir kez daha gördük. Tabi ki Barça net favori ama Jasikevicius, bu yarı finalde karşısında Laso’yu görmek ister miydi emin değilim. Diğer yandan Real Madrid, ola ki bu sene Euroleague şampiyonu oldu, sahi MVP kim olacak o zaman? Tavares mi Yabusele mi?

Ekol Derbisi Olympiacos – Efes

Ege’nin batı yakasındaki Pire’nin takımı eski Fenerbahçeli Sloukas’ın Spanoulis sonrası kaptan dümeninde sırıtmadığı Olympiacos ile doğu yakası kumandanı Mareşal Ergin Ataman’ın Micic – Larkin kurmaylarıyla ikinci apolet peşindeki takımı Anadolu Efes. Bu sene NBA’de kendine de hayrı olmayan Kevin Durant’in de kurtaramadığı Mike James’in Monaco’sunu kırmızı beyaz atmosferden çıkarmayan Olympiacos’a karşı duble peşindeki Efes, net favori. Peki ne olur da Efes bu maçı kazanamaz. Sadece iki handikap var bana göre. Birincisi Efes’in kendisi, yani maç içinde yaşanabilecek konsantrasyon bozukluğu ki son düzlükte bunu da aştıklarını gösterdiler. Hatta sanki sene başında Micic ve Larkin, Ergin Ataman kadar ikinci şampiyonluğa inanmıyorlardı da şimdi ondan da fazla ikna olmuş gibiler. Diğeri ise Olympiacos’un bu seviyelerde oynama konusundaki kurum kültürü ve takımın başında daha önce Ergin Ataman gibi bu kupayı kazanmış olan Bartzokas. Bu nedenle Larkin – Micic ekseninde ve herkesin pür dikkat olduğu bir performans Efes’e galibiyeti getirecektir.

Euroleague-2-1

Ergin Ataman ille de duble diyor belki sonra 3 de olur

Ve Son Olarak

2022 Euroleague Final-Four, 19-21 Mayıs tarihlerinde Belgrad’da yapılacak. Öncelikle Anadolu Efes’e kolaylıklar ve başarılar. Bu dörtlü finalin; son derece çalkantılı, tartışmalı ve yer yer tatsız geçen normal sezonun izlerini silecek ve yepyeni bir başlangıcın ateşini yakacak bir atmosfer yaratacağını düşünüyorum. Yepyeni demişken, Obradovic’in favori takımı Partizan’ı deplasmanda devirdikten sonra önce Olimpija sonra da Andorra’yı yine deplasmanda devirip EuroCup finalisti olan Frutti Extra Bursaspor’u da kutlayalım. Geçen sezon Eurocup finalistleri, doğrudan Euroleague bileti aldığı için Bursa, Euroleague’e gidiyor mu gitmiyor mu tartışması çokça yapıldı. Son bilgi şu: Bu sezon sadece EuroCup şampiyonu, Euroleague’e katılma hakkı alacak. Ancak Bursaspor, finalde Virtus Bologna’ya yenilir de kazanamazsa Rusya takımlarının da muhtemelen seneye olmayacağını düşünürsek boştaki Wild Card yani davetiyelerden birinin Bursa’ya gideceğini tahmin edebiliriz. Kazanırsa ki umarım öyle olur, zaten hayırlı olsun.

Euroleague-3

Eskiden Tofaş şimdi de Bursaspor. Avrupa şehri Bursa

Haftaya Fenerbahçe Beko’nun son durumu üzerine konuşalım, sonra da Final –Four’u bitirip sezonumuzu bağlarız, sevgiler.