Haber: Atilla Yoğurtçu Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, tarihi öneme sahip olan 21 Mayıs Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımının 160. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaparak Çerkes halkının yaşadığı acıları hatırlattı ve duyarlılığını dile getirdi.

Özgür Özel: Şu anda Türkler için de Kürtler için de bir normalleşme yok Özgür Özel: Şu anda Türkler için de Kürtler için de bir normalleşme yok

Başkan Ahmet Akın, yaptığı açıklamada, "21 Mayıs Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımının 160. yıldönümünde, Çerkes halkının tarihsel süreçte maruz kaldığı büyük acıları bir kez daha hatırlamak ve bu acıları paylaşmak önemlidir. Dünya genelinde birçok ülkeye sürgün edilen Çerkes vatandaşlarımız, insanlık tarihinde unutulmaz bir trajedi yaşamışlardır. Bu acı olayların izleri hala derin yaralar olarak toplumumuzun hafızasında yerini korumaktadır" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Türkiye'nin en fazla Çerkes nüfusuna sahip illerinden biri olan Balıkesir'de yaşayan Çerkes vatandaşların acılarını da içtenlikle hissettiğini belirten Başkan Akın, "Balıkesir'imizde yaşayan Çerkes kardeşlerimizin geçmişte ve günümüzde yaşadıkları zorlukları anlamak ve onların yanında olmak bizim için önemlidir. Bu vesileyle, tüm Çerkes kardeşlerimizin acılarını en derinden hissediyor ve tüm kalbimizle paylaşıyoruz" dedi.