AKP’li Urfa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıtalar, Şenyaşar ailesinin “Şenyaşar ailesi için adalet” yazılı pankartına el koydu. Adliye önünde bulunan polisler, savcının pankarttan rahatsız olduğunu belirterek, “Yarın yine takarsınız” dedi. 

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti eylemi 595’inci gününe girdi. Emine Şenyaşar sağlık sorunları nedeniyle Suruç ilçesinde bulunan evlerinde nöbeti sürdürürken, Ferit Şenyaşar sabah saatlerinde Urfa Adliyesi önüne gelerek, beton bariyerlere “Şenyaşar ailesi için adalet” pankartı asarak nöbeti başlattı. 

Ailenin nöbet tutuğu “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alan, geçtiğimiz hafta önce polisler tarafından demir bariyerler ile çevrilerek ablukaya alınmış, daha sonra tepkiler üzerine alan AKP’li Urfa Büyükşehir Belediyesi tarafından araç otoparkına çevrilmişti. AKP’li belediyede görevli zabıtalar, bugün bariyerlere asılı “Şenyaşar ailesi için adalet” yazılı pankarta, herhangi bir ikaz yapmadan el koydu. 

SAVCI RAHATSIZ 

Durumu fark eden Ferit Şenyaşar’ın tepki göstermesi üzerine yanıtsız kalan zabıtalar, pankartı alarak alandan ayrıldı. Adliye önünde bulunan polisler, Urfa Cumhuriyet Başsavcının pankarttan rahatsız olduğunu belirterek, “Bugün pankart takmayın, yarın yine takarsınız” cevabını verdi. 

‘PANKARTIMIZ ÇALINDI’

Ferit Şenyaşar tepki olarak yanında bulunan ve üstünde 14 Haziran 2018 tarihinde Suruç Devlet Hastanesi’nde katledilen baba Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal’in fotoğrafının yer aldığı bir pankartı bariyerlere astı. Pankarta zabıtalar tarafında el konulmasına tepki gösteren Şenyaşar, “Urfa adliyesi önünde bir hak mücadelesi var. Buradan yetkililere seslenerek, adaletin sağlanmasını istiyoruz. Bir kardeşimiz (Fadıl Şenyaşar) 4 yıldır üstünlerin talimatı ile tek kişilik hücrede tutuklu bulunuyor. 65 yaş üstü anne (Emine Şenyaşar), yaklaşık iki yıldır Adalet Nöbeti tutuyor. Bunun karşılığında her gün kolluk tarafından Urfa Adliyesi önünde çeşitli engellemelere maruz kalıyoruz. Kolluk savcıların talimatı ile bize müdahale ediyor. Bugün engellemelerde farklı bir boyuta geldik. Pankartımıza el konuldu, pankartımıza el koyan güvenlik şube ya da asayiş değil, Urfa Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan zabıtalar. Pankartımız ile ilgili bir uyarı yapılmadan el konulması hırsızlıktır, pankartımız çalınmıştır. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu pankarttan rahatsız olanlar, gelip bu binaların içinde oturmasın. Adaleti sağlasınlar, bizde evimize gideceğiz” şeklinde konuştu.