Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), YUVAM hesabı açmayı kolaylaştırdı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre YUVAM hesapları kapsamında uygulanacak uzaktan kimlik tespitine ilişkin ilkelerin belirlendiği bir bölüm eklendi.

Böylece yurt dışında yaşayan TC nüfus cüzdanı ya da Mavi Kart sahibi kişilerin, YUVAM hesabı açmak ve bu hesaplarla ilgili diğer işlemleri yapmak için banka tarafından uzaktan kimlik tespiti yoluyla yeni müşteri olarak kabul edilebilmesinin önü açıldı. Yönetmeliğe göre; bankalar, uzaktan kimlik tespiti yaptığı gerçek kişileri yüksek seviyeli risk profilinde izleyecek. YUVAM hesaplarına, kişinin sadece yurt dışı bankalarda kendi adına açılmış hesaplarından para gönderimi gerçekleştirilebilecek. Açılan bu hesaptan para çıkışı ise sadece kişinin kendi banka hesaplarına yapılabilecek. Bankalar yurt dışında yaşayan gerçek kişilerin kimlik belgesine ilişkin yaptığı kontrolleri pasaport için de uygulayacak.

YUVAM HESABI NEDİR?

Yurt dışındaki yaşayan vatandaşların, yurt dışı bankalardan transfer ettikleri dolar, euro ve sterlin cinsinden tasarruflarını, kur korumalı mevduat hesabına transfer etmelerini sağlayan bir sistemdir. Yurt dışında oturma veya çalışma izni bulunan veya adres kayıt sisteminde yerleşim yeri bilgisi olarak yurt dışı adresi kayıtlı olanlar YUVAM hesabı açabiliyor.