Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muharrem Akkaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki kararının ardından yaptığı açıklamada, “Seçime girer ama kazansa bile mazbatası verilmez” dedi.

Tepkiler üzerine Akkaya, bir adaya yönelik değil genel bir değerlendirme yaptığını söyledi. Akkaya’nın bu çıkışından sonra Avukatlar İsmail Sami Çakmak ve Ömer Faruk Eminağaoğlu, Akkaya hakkında “görevden çekilmeye davet disiplin cezasının uygulanması” için Yargıtay’a başvurdu.

HDP'nin Adalet Nöbeti sona erdi HDP'nin Adalet Nöbeti sona erdi

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Akkaya’nın İmamoğlu’na verilen cezanın ardından yaptığı açıklamaya değinilen dilekçede, “Seçim takviminin yaklaştığı bir dönemde, YSK tarafından karara bağlanacak konularda YSK başkanının görüş açıklamasının hiçbir hukuksal dayanağı olamaz. Beyanı, her durumda tarafsızlığını ortadan kaldıran bir beyandır” denildi.

Akkaya’nın Erdoğan’ın adaylığı konusunda bir anayasa hukukçusu ile istişare ettiğini söylemesine de değinilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

“Adeta bir bilirkişiye başvurması, bu şekilde görüşünün karar öncesi bir başka kişi tarafından da öğrenilmiş ve biliniyor olması ne yargıçlık kimliğiyle ne yaptığı görevle bağdaşmaz. Bu durum, bağımsız ve tarafsız kalamaması, danıştığı kişi her kim olursa olsun etkisi altında kalarak hareket etmesi de demektir.”

Dilekçede, YSK Başkanı Akkaya hakkında "görevden çekilmeye davet disiplin cezasının uygulanması" talep edildi.

Akkaya’nın 2023 seçimlerine yönelik açıklamalarının tarafsız ve bağımsız hareket etmesi kuralı ile bağdaşmadığı da aktarıldı.