Siirt'te Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan'ın konferans verdiği salona gidince gergin anlar yaşandı. Kaplan kendisi konuşurken salona giren bakana "Neredesin abi ya? Adam gelir dinler. Yusuf Kaplan konuşuyor. Abuzittin'in birisi değil ki" diye çıkıştı. Bunun üzerine Bakan Kılıç salonu terk etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bugün Siirt’e gelerek çeşitli ziyaret ve açılışlara katıldı. Sabah helikopterle Kurtalan ilçesine giden Bakan Kılıç, burada muhtarlar ve sivil toplum örgütleriyle  buluştu, referandum için ‘evet’ oyu istedi. Siirt merkeze geçen Bakan Akif Çağatay Kılıç, Kitap Fuarı'na katılıp stantları gezdi.

Bakan Kılıç ve yanındakiler Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan’ın imza kampanyası düzenleyip konferans verdiği salona girdi. Bu sırada kürsüde konuşma yapan Yusuf Kaplan’ın yanına giden Bakan Kılıç, “Nasılsınız hocam, iyi misiniz?” diye sordu. Yusuf Kaplan “İyiyim, neredesin abi ya?” demesi üzerine Bakan Kılıç, “Öyle bir şey yaptın ki ben gideyim hemen ha… Valla ben hemen çıkayım” dedi.

Yusuf Kaplan da “Tabi ki git abi. Ne işin var ya?” diye karşılık verince ortam tatsızlaştı. Kısa süre duraksayan Bakan Kılıç, “Ne oldu, hayırdır ya?” diye soru sordu. Yazar Kaplan bunun üzerine, “Adam gelir dinler. Dolaşıyorsunuz, Yusuf Kaplan konuşuyor. Abuzittin’in birisi değil ki. Adam 5 dakika dinler, 10 dakika dinler” dedi.

Bunun üzerine Bakan Kılıç, “Peki, tamam, ben anladım hocam. Kusura bakmayın rahatsız ettik sizi” diyerek konferans salonundan ayrıldı.