İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık’ın ‘Yaşayan Kur’an Türkçe Meal-Tefsir’i eserine basım yasağı ve toplatma kararı verildi. “İslam dininin temel niteliklerine aykırı” olduğu gerekçesiyle verilen karara Eliaçık, “Bana İslam dininin temel esaslarına aykırı yorumlar yaptın diyorlar. Bana göre de Diyanet’in meali hatta kendisi İslam dininin temel niteliklerine aykırı” ifadelerini kullandı.

Alınan karara tepki gösteren Eliaçık BirGün’e konuştu. “Diyanet tarafından 2019 yılında yayımlanan genelgede, ‘İslam dinine aykırı meallerin toplatılması ve imha edilmesi sağlanacaktır’ deniyor. Bir kere bu Anayasa’ya aykırı bir genelge” diyen Eliaçık, şunları söyledi:

“Bir idarenin kararıyla Anayasa kararı ortadan kaldırılıyor. Din İşleri Yüksek Kurulu kitabımda İslam dinine aykırı unsurlar tespit ediyor ve İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’ne ihbar ediyor. Mahkemede bu başvurunun ardından Basın Kanunu’nun 25’inci maddesine göre kitabın toplatılmasına karar veriyor.”

Suç icat edildiğini dile getiren Eliaçık, “Bana İslam dininin temel esaslarına aykırı yorumlar yaptın diyorlar. Bana göre de Diyanet’in meali hatta kendisi İslam dininin temel niteliklerine aykırı” ifadelerini kullandı.

“Bu karar tek adamlığın giderek bir dinî diktatörlüğe dönüştüğünü gösteriyor” diyen Eliaçık, “Bu çok yanlış bir yola gidildiğini gösteriyor. Bir üst mahkemeye itiraz edeceğiz. Oradan kararın döneceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

İhsan Eliaçık, 'Yaşayan Kur'an Türkçe Meal-Tefsir' adlı çalışmasının 'İslam Dini'nin temel nitelikleri açısından sakıncalı unsurlar içerdiği' gerekçesiyle İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yasaklandığını duyurmuştu. Mahkeme, kitap için basım, dağıtım yasağıyla birlikte toplatma kararı da verilmişti.

Muharrem İnce 100 bin imzayı topladı, üçüncü cumhurbaşkanı adayı oldu Muharrem İnce 100 bin imzayı topladı, üçüncü cumhurbaşkanı adayı oldu

İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği tarafından verilen kararda gerekçe olarak şunlar belirtilmişti:

“İnceleme sonunda İslam Dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı olduğu Kurul tarafından tespit edilen meallerin; basım ve yayımının durdurulmasına, dağıtılmış olanların toplatılmasına ve imha edilmesine karar verilebilmesi için yetkili ve görevli mercie müracaat yapılmak üzere hukuki süreç başlatılacaktır.”