Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından İYİ Partili isimlerden tepki görmesi sonrası CHP'den ihraç edildiği bildirildi.

İhraç kararını değerlendiren Okuyan, “"İYİ Parti çevreleri bundan rahatsız olmuş, ortalığı karıştırmışlar” dedi. Kılıçdaroğlu’yla her hafta konuştuğunu belirten Okuyan, Independent Türkçe'ye konuştu.

Okuyan, "Ben her hafta geldiğimde yarım saat görüşüyorum Sayın Kılıçdaroğlu'yla” diyerek “İYİ Parti bunu speküle ettiği için Meral Akşener orada birtakım şeyler yapıyor falan… Dedim problem yaratmayalım. Ben zaten aday değilim. Parti üyesiyim. İstiyorsanız istifamı verelim dedim" ifadelerini kullandı.

‘HUKUKEN PARTİ TÜZÜĞÜNE DE AYKIRI BİR ŞEY’

CHP Genel Merkezi'nden kendisiyle ilgili yapılan açıklamaya tepki gösteren Okuyan, “Koskoca bir CHP'nin genel merkezi adına bir tweet atmışlar. 'Yaşar Okuyan'ın partimizle ilişkisi kesilmiştir' diye. Yani bu enteresan bir şey” ifadelerini kullanarak şunları söyledi:

'Seçimlere iki ay kala konuşacağım' diyen Sedat Peker'in avukatından açıklama 'Seçimlere iki ay kala konuşacağım' diyen Sedat Peker'in avukatından açıklama

“Bir parti üyesinin ilişkisi kesildi diye bir partinin genel merkez açıklama yapma hakkına sahip değildir. Neden partinin tüzüğü vardır. Bir üyeyle ilgili önce Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk ederseniz. Kaldı ki ben sıradan bir üye de değilim.

Bakanlık yapmış bir insanım o yüksek disiplin kurulu sizin ifadenizi alır. Mesela Bolu Belediye Başkanı'nı disiplin kuruluna verdiler. Savunmasını verdi değil mi? Bir senedir atamadılar mesela. Şimdi bunların hiçbirisi yok, ilişkisi kesilmiştir deniyor. Yani biz ihraç ettik anlamında seni. Hukuken parti tüzüğüne de aykırı bir şey. Ben de bunun üzerine istifamı verdim.”

KILIÇDAROĞLU İSTİFAYA YORUM YAPMADIĞI İDDİASI

Okuyan, Kılıçdaroğlu'yla dün yaptığı konuşmada da kendisine açıklamalarının sorun teşkil etmesi durumunda istifasını verebileceğini söylediğini ancak Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerine yorum yapmadığını iddia etti. Okuyan, "Ancak bugün ortalık karışınca CHP Genel Merkezi adına öyle iki satır bir şey yayın yapmışlar" diye konuştu.

"Şimdi tabii ben polemiği sürdürmek istemiyorum” diye konuşan Okuyan, “İstifamı hastane odasından yazdım. Altılı Masa görüşmelerine ve partiye zarar vermemek amacıyla partiden istifa ediyorum dedim" vurgusu yaptı.

Dünkü görüşmede fotoğraf paylaşan Okuyan fotoğrafların eski olduğu iddiasına ise "Olur mu öyle şey? Eskisi olur mu?" diye cevap verdi.