İstanbul’un ardından Van’ın devraldığı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ Musa Anter Barış Parkı’na yürüyüşle başladı.

Sabah saatlerinden itibaren yurttaşların geldiği HDP il binasını TOMA, zırhlı araç ve çevik kuvvet otobüsleriyle ablukaya alan polis, kitlesel yürüyüş yapılmasını engelledi.

Engellemeye, “Vicdan ve adalet” sloganları atarak tepki gösteren bir yurttaş polislerce gözaltına alındı.

Engelleme üzerine HDP Sözcüsü Osman Baydemir’in de aralarında bulunduğu HDP’li vekiller Musa Anter Barış Pakı’na doğru yürüyüşe geçti. Polisin “Alkış çalmak yok” ikazlarına rağmen vekiller yol boyunca alkışlarlarla karşılandı.

SARI BASIN KARTI ŞARTI

Bariyerlerle çevrilen parka ulaşan vekiller, alkışlar eşliğinde nöbetin tutulacağı alana geçti. Alkış çalan bir yurttaş da parkın girişinde tartaklanarak gözaltına alındı.

HDP il ve ilçe yöneticilerinin alınmadığı parka, “Sarı Basın Kartı” olmayan hiçbir basın çalışanının girmesine veya çevresinden görüntü almasına izin verilmiyor.

Gelen yurttaşların polislerce uzaklaştırıldığı parka giren vekiller, basının dahi alınmadığı alanda grup toplantısının yapılıp yapılmayacağını tartışıyor.

YÜKSEKDAĞ’DAN MESAJ

Nöbet eylemi başlarken HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu cezaevinden avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajı HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe okudu.

Figen Yüksekdağ’ın mesajı şöyle:

Onur, vicdan ve adalet yolunda ayrılmayanlar; hepinize merhaba. Her türlü baskı, yasak, abluka koşullarında adalet mücadelesinde vazgeçmeyen sizleri selamlıyorum. Amed ve İstanbul’dan sonra Van’da da yaşamınıza kurulan hapishanelere inat halkın özgür iradesini büyüteceğinize inanıyorum. Hiçbir hapishane düzeni baki değildir. Kendisi için sınırsız serbestlik, halklar içinse itaat ve esaret isteyen hiçbir iktidar kalıcı olamaz. Bugün vicdan ve adalet nöbetini, demir bariyerlerle, halkın seçilmiş temsilcilerini, gazetecilerin, kamu emekçilerinin, demokratik siyasetçilerin çevresini taş duvarlarla kuşatanlar da kalamayacaklar. Her yerde ve her demokratik biçimde direnmeyi bilenler, bütün kuşatmaları kaldırmayı da bilirler. Diyarbakır’dan İstanbul’a, Van’dan İzmir’e el ele veren halklarımız, demokratik birliğiyle adalete giden yolu açacaktır. Bugüne kadar haksızlığın, adaletsizliğin, ölümün ve zulmün bin bir çeşidiyle karşılaşan Van halkının vicdan ve adalet hareketimizde yeni ve güçlü bir dönemeç yaratacağına inanıyorum.

Van halkının, en zor şartlar altında onurlu duruşunu kırmaya çalışanlar, bugüne kadar başaramadıklarını bundan sonra da başaramayacaklar. Bütün belediyelerine el konulan, seçimle göreve gelen eşbaşkanları tutsak edilen ve iki milletvekilliği gasp edilen bir kent olarak Van, adaletsizliğin zirvesini yaşamıştır ve adalet mücadelesini de zirveleştirmek durumundadır. Van’a reva görülen bu zulüm ve haksızlık HDP’ye oy versin ya da vermesin bütün Vanlılara yapılan bir hakarettir. Zorla, hukuksuzlukla elde ettikleri gücün sarhoşu ve kibirlerinin esiri olan iktidar sahipleri bilmeli ki, mazlumun hakkı zalime kalmaz. Elbette, bizlerin ellerinde ve mücadelesinde adalet yerini bulur. Bugün işte bu inançla el ele vermenin, hakkı gasp edilen ve onuruyla, vicdanıyla yaşamak isteyenlerin, adalet çağrısına her yerde ses olmanın zamanıdır. Birlikte başarabiliriz, yine hep birlikte adaleti kazanabiliriz. Bu inançla değerli Vanlıları, il- ilçe yöneticilerimizi, destek veren tüm demokratik kurumları saygıyla selamlıyorum.

‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ Osman Baydemir’in grup konuşmasıyla devam ediyor.

(Kaynak: Dihaber)