HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Muş'un Vartinis belgesinde 3 Ekim 1993 tarihinde yaşanan katliamın sorumlularının neden 21 yıldır cezalandırılmadıklarını Adalet Bakanı Bozdağ'a sordu.

Yazılı soru önergesi veren Çelik, "Muş'un Vartinis (Altınova) beldesi 3 Ekim 1993 tarihinde askerler tarafından ateşe verildi. Evi yakılan Nasır Öğüt'ün hamile eşi ve 7 çocuğunun yanarak yaşamını yitirdiği olayda, yüzlerce hayvan öldürülürken, askerler gece boyunca beldeyi ağır silahlarla taradı. Görgü tanıklarının anlatımına göre, gece operasyon başlatan askerler ilk önce Ardong (Konakdüz) köyüne girdi. Burada korucu olmayanların ev, ahır ve ot yığınları ateşe verildi. Daha sonra Vartinis köyüne giren askerlerin etrafa ağır silahlarla rastgele ateş açtığı söylenmektedir" dedi.

Katliamın faillerinin 21 yıldır neden hala serbest olduklarını soran Çelik, "Kürdistan Coğrafyasında yaşanan onlarca katliamdan sadece bir tanesi olan Vartinis davasının Roboskî, Dersim katliamları gibi karartılmaya çalışılmasının amacı nedir? Vartinis katliamına ilişkin bakanlığınızca her hangi bir araştırma yapılmış mıdır?" sorularına yanıt istedi. (ETHA)