Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Newroz Park’ında gerçekleştirilecek “Barış zinciri” eylemi öncesi partinin il binasında toplandı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP Van milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç ve Tayip Temel, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktvistleri, HDP Parti Meclis (PM) üyeleri, il ve ilçe yöneticileri, bölge kentlerinden gelen il, ilçe örgütleri ile çok sayıda kişi, “Hep birlikte tecride karşı özgürlük savaşa karşı barış” yazılı önlükler ve mor maskeler taktı.

Polisin Newroz Parkı'na gitmesine izin vermediği kitle, il binasının bulunduğu caddede açıklama yaptı. Açıklamada kitle, “ Zincîra Aştiyê”  yazılı mor şeritler çekerek zincir oluşturdu.

'BARIŞA İHTİYAÇ VAR'

1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlayan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Türkiye’nin barışa sudan daha fazla ihtiyacının olduğunu belirterek, 40 yıldır bir savaşın yürütüldüğünü ve bu savaşı yürütenlerin bu durumdan menfaat sağladığını söyledi.

Öztürk, "Hırsızlık yapan, Kürt halkına düşmanlık yapanlar, bunlar bu savaştan menfaat elde ediyor. Savaşın Türkiye’ye getirisi ekonomik kriz, sosyal krizden başka bir şey değil. Hep birlikte Türkiye halkları için barış için sessimizi yükseltmemiz gerekiyor. Bugün barikatlarıyla a barıştan korktuklarını gördük. Türkiye halkının hep birlikte barışta sesini yükseltmesi gerekiyor. Barış sesi onların korkuları olsun” dedi.

'TOPLUMLA SAVAŞ HALİ VAR'

HDP Van Milletvekili Tayip Temel, bütün dünyada 1 Eylül’ün Dünya Barış Günü olduğunu ancak Türkiye’de halen barışın konuşulamadığına dikkat çekerek, “Bu ülkede ‘savaş yok’ diyorlar, barış diyorsunuz ‘ne barışından söz ediyorsunuz' diyorlar. Bir zincir oluşturmak istedik ama il binamızdan Newroz Parkı’na kadar adeta bir savaş gibi kuşatılmış haldeyiz. Savaş, bir devlete savaş açmak anlamına gelmiyor. Bu durum toplumla savaş halidir. Van sokaklarındaki bu kuşatılma halini görüyoruz. Kürt halkı hakkını talep edemiyor, çünkü düşman ilan ediliyor, en kötü muameleye maruz bırakılıyor. Kadın özgürlüğünü talep edemiyor, yerlerde sürükleniyor. Bu, iktidarın toplumla savaş halidir. 1 Eylül’de yapılacak en acil şey, bu savaş halinin sonlandırılmasıdır" ifadelerini kullandı.

DOLMABAHÇE MUTABAKATI

Bir an önce Dolmabahçe Mutabakatı'na geri dönülmesi gerektiğinin altını çizen Temel, “Bu, ülkenin sürekli kan kaybetmesi anlamına geliyor. Bütün kesimlere çağrımız şudur; bu savaş halini durdurmasak, Türkiye’de halklar birlikte yaşamaz hale gelecek. Barış ve demokrasi cephesinde bütün güçleri bir arada ortak mücadeleye, direnişe çağırıyoruz. İktidara bu yolun yol olmadığını, bu yoldan çıkılması gerektiği çarsısında bulunuyoruz” diye konuştu.

Açıklama, “Bijî aştî", "Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi” sloganlarıyla son buldu.