Urfa’da Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) yaşanan istifa ve görevden almalara yenileri eklendi. CHP'nin Karaköprü, Viranşehir ve Suruç ilçe başkanları ile yönetim kurulu üyeleri görevden alındı.

CHP İl Sekreteri Ronahi Paydaş ve Örgütten Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Atbinici’nin imzasını taşıyan görevden alma dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"31 Ekim 2022 tarihinde toplanan İl Yönetim Kurulu oy birliği ile Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğü’nün 25/1 ve 25/2 madde gereğince görevden alınmıştır. Bilginize rica ederiz."

Duvar’dan Fatma Keber’in haberine göre, Görevden almaya gerekçe gösterilen söz konusu maddeler şöyle:

"25/1 Yasalarda, tüzükte ve yönetmeliklerde öngörülen görev ve sorumlulukları ve mali yükümlülükleri yerine getirmeyen ya da aksatan; partinin ilkelerine, amaçlarına ve çalışma kurallarına aykırı hareket eden il, ilçe, belde başkanı ve yönetim kurulu üyelerini, Merkez Yönetim Kurulu, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuyla ve gizli oyla, gerekçesini belirterek görevden alabilir. 25/2 il yönetim kurulu, aynı esaslarla ve gerekçesini belirterek ilçe başkanını, ilçe yönetim kurulu üyelerini, belde başkanını ve belde yönetim kurulu üyelerini görevden alabilir. Bu durumda karar, beş gün içerisinde gerekçesi ile birlikte Genel Merkeze bildirilir.”

PARTİ GENEL MERKEZİ GÖREVDEN ALDI

Parti genel merkezi tarafından görevlerinden alınan ilçe başkanlarının isimleri şöyle:

Karaköprü İlçe Başkanı Yusuf Ziya Gürel, Suruç İlçe Başkanı Servet Gören ve Viranşehir İlçe Başkanı Remzi Taylan.

Öte yandan görevden alınan isimlerin yerine yenileri atandı. CHP Karaköprü İlçe Başkanlığı’na Rıdvan Çoban getirildi. Çoban’ın geçici Yönetim Kurulunda şu isimler yer aldı: Tansu Göktepeli, Mahmut Kılıç, Murat Yurdabak, Uğur Parmaksız.

CHP Suruç İlçe Başkanlığı’na atanan Fevzi Yalçın'ın geçici yönetim kurulunda ise Mehmet Salih Kılıç, Bakır Eren, Mehmet Yağmurlu, Selahattin Alakuş yer aldı.

CHP Viranşehir İlçe Başkanlığı’na Mustafa Kılıçer atandı. Kılıçer'in geçici yönetim kurulunda ise Mehmet Burhan Dayan, Menderes Gürbüz, İbrahim Ölçü, Şerif Kaman bulunuyor.

Konuya ilişkin CHP’nin Urfa İl Yönetimi'nden henüz bir açıklama gelmedi. Öte yandan geçen aylarda CHP Haliliye İlçe Başkanı ve Eyyubiye ilçe başkanı görevden alınmıştı.