Rusya'nın Ukrayna işgali sürerken, taraflardan karşılıklı 'zaiyat' açıklamaları gelmeye devam ediyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Aleksander Motzuyanik, başkent Kiev’in iyi korunduğunu ve savunmasını Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin seçkin birliklerinin üstlendiğini söyledi.

Ukrayna askerinin, Rusya birliklerini Kiev’den 70 kilometre kadar geri püskürttüğünü iddia eden Motzuyanik, "Bazı bölgelerde işgalciler 35 kilometre kadar geri çekildiler" dedi. 

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, ayrıca bugün Sumi bölgesindeki Trostyanes kenti ile Zaporojiya bölgesindeki Poltovka köyünü Rusya birliklerinden geri aldıklarını duyurdu.

Öte yandan başkent Kiev’in yakınında yer alan İrpin kentinde ise şiddetli çatışmaların sürdüğü açıklandı. İrpin Belediye Başkanı Aleksander Markuşin, “Düşman birlikleri, İrpin’e üç yönden saldırmaya çalıştı ama askerlerimiz bu saldırıları püskürttü” dedi.

RUSYA SLAVUTIÇ KENTİNİ İŞGAL ETTİ

Ukrayna’nın Slavutıç kenti Belediye Başkanı Yuryi Fomiçev ise bugünden itibaren kentin Rusya tarafından işgal edildiğini açıkladı. Fomiçev, video mesaj yoluyla yaptığı açıklamada, üç gün önce Rus birlikleri tarafından savaşmadan teslim etme konusunda ültimatom almalarına rağmen şehri kararlılıkla savunduklarını belirtti ve “Ama Slavutıç, bugünden itibaren işgal altında” dedi.

Fomiçev, şu anda işgalcilerle şehirden insanları tahliye etmeye ilişkin müzakereler yaptığını sözlerine ekledi.

Slavutıç, çoğunlukla mühendisler ile uzmanların yaşadığı Çernobil Nükleer Santrali’nin uydu kenti olarak biliniyor. ​​​​​​