Türkiye’den Yunanistan’a düzensiz yollarla geçen Türkiyeli göçmen Barış Büyüksu’nun insanlık dışı muamele ve işkence yüzünden yaşamını yitirdiği iddia edildi.

22 Ekim günü Yunanistan’ın Kos Adası’ndan Türkiye’nin karasularına itilen bota 14 mülteci ile bindirilen Barış Büyüksu yolda yaşamını yitirdi.

Büyüksu ailesinin iddiasına göre, 21 Ekim günü gözaltına alınan Barış Büyüksu’nun Yunan güvenlik güçleri tarafından elektrikli işkenceye maruz bırakıldığı ve darp edildiği ifade edildi. Daha sonra Kos Adası’ndan bota bindirilerek Türkiye’ye geri gönderilen Büyüksu, işkence ve kötü muamele nedeniyle yaşamını yitirdi.

Evrensel’den Eda Aktaş’ın haberine göre, yaşamını yitiren Barış Büyüksu’nun kardeşi Dilan Bıyık, Barış’ın ölümünden önce 25 gündür Yunanistan’da olduğunu ve herhangi bir sorun yaşamadan hayatına devam ettiğini söyledi.

“GÖRGÜ TANIKLARI İŞKENCE YAPILDIĞINI SÖYLEDİ”

Barış ile en son 20 Ekim tarihinde konuştuğunu ifade eden Bıyık, Bodrum savcısı ve görgü tanıklarının kendilerine söylediklerini şöyle anlattı; “Barış 21 Ekim günü Yunan polisleri tarafından gözaltına alınmış. Elektrikli işkence ve kötü muameleye maruz kalıyor darbedildikten sonra bota bindirilerek 14 mülteci ile Türkiye’ye gönderiliyor. Bizi Muğla’dan aradılar 'birinin öldüğünü ve teşhis etmemiz gerektiğini' söylediler. Barış’ın öldüğünü o zaman öğrendik. 14 görgü tanığı var ve bunlar Barış’a elektrik verildiğini, darbedildiğini ve eşyalarına el konulduğunu görmüşler. Savcı da inceleme sonrası sözel olarak bu durumu söyledi ve konu hakkında soruşturma başlatacağının bilgisini verdi. Şu an için Adli Tıp Raporunu bekliyoruz.”

“İNSANLIK DIŞI MUAMELENİN ALTINDA YATAN SEBEP NEDİR?”

“Yunanistan’a sorunsuz şekilde gitmişti. Ne olduysa tutuklandıktan sonra oldu. Normal şekilde iadesi olması gerekirken size ne yaptı da elektrikli işkenceye maruz bıraktınız? Biz olayın bu kısmını anlamıyoruz. Bu insanlık dışı muamelenin altında yatan sebep nedir biz onu öğrenmeye çalışıyoruz” diyen Bıyık, sözlerine şöyle devam etti; “Benim kardeşim gitti, geri gelmeyecek ama bu Yunanistan’ın yaptığı ilk değil. Başka insanlara da yapıldı ve bundan sonra tekrar yapılmasını istemiyoruz. Barış’ın olayı son olsun. Gençlere bu yapılmasın.”

“OLAYIN ÜSTÜNÜN KAPANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun konuyu Meclis gündemine taşıdığını ancak devlet yetkililerinden kimsenin kendilerine ulaşmadığını söyleyen Bıyık, “Dışişleri Bakanlığından iletişim bilgilerimiz alındı ama daha aramadılar. Bu sadece bizim meselemiz değil bir Türk genci Yunanistan’da katlediliyor devlet büyükleri nasıl buna sessiz kalabiliyor? Bizim Barış’ımız gitti başka Barışlar gitmesin, başka gençler öldürülmesin. Devlet büyükleri bizim çağrımıza kulak versin. Kendi evlatlarına, AKP’li siyasilerin çocuklarına bir şey olsa Türkiye ayağa kalkıyor. Bu durumu da kendi evlatları gibi görsünler. Olayın üstü kapanmasın” diye konuştu. 

Adli Tıp Raporu çıktıktan sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne dava açacağını söyleyen Bıyık, “Olayın üstünün kapanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.