Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İstiklal Caddesi'nde altı kişinin öldürüldüğü bombalı terör saldırısından 6 gün sonra Suriye ve Irak'ın kuzeyinde çeşitli hedeflere hava harekatı gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 'Pençe Kılıç' isimli hava harekatında Suriye ve Irak'ın kuzeyinde Türkiye'ye yönelik saldırılarında üs olarak kullanılan bölgelerin vurulduğunu bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından pazar sabah 01.12'de yapılan paylaşımda, "Hesap zamanı. Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!" yazıldı ve havalanmakta olan bir F-16 savaş uçağının fotoğrafı paylaşıldı.

YPG'ye bağlı SDG'nin basın sözcüsü Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda TSK'nın Kobani'yi vurduğunu ifade etti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) da savaş uçaklarının Kobani kırsalındaki mevzilerin vurulduğunu belirtti.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan Kobani, Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın hemen çıkışında yer alıyor.

Yerel kaynaklar ve bölgedeki gazeteciler, bombardımanın Kobani'den Derik'e kadarki sınır hattı boyunca gerçekleştirildiğini öne sürdü.

HaberTürk kanalı, hava harekatının Suriye'den Irak'ın Kuzeyi'ne Türkiye'nin sınır hattının ciddi bir bölümünü kaplayan alanda gerçekleştirdiğini aktardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 13 Kasım Pazar günü Taksim'de İstiklal Caddesi'ni bombalayarak altı kişinin ölümüne, yaklaşık 100 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırıda teröristlerin Afrin'den Türkiye'ye geldiğini ve eylem talimatının Kobani'den verildiğini düşündüklerini açıklamıştı.

Soylu, cuma günü yapılan İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde de, "Mersin saldırısı da Menbiç'ten oldu, İstiklal Caddesi saldırısı da Menbiç'ten oldu" ifadelerini kullandı.

Habertürk Dış Politika ve Güvenlik Politikaları Yayın Koordinatörü Çetiner Çetin, canlı yayında yaptığı değerlendirmede "Tel Rifat, Maranes, Malikiye bölgesinin kısmi, Kobani, Musul-Erbil arası Karaçok Dağı. Erbil-Kandil arasındaki Serbeser. Sincar ve Asos. Yıllardır operasyonları takip ediyorum. İlk defa bu kadar geniş bir alanda geniş bir operasyon" değerlendirmesinde bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı: Ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere 'Pençe Kılıç Hava Harekatı' icra edilmiştir

Milli Savunma Bakanlığı'ndan pazar günü sabah saat 03.13'te yapılan açıklamada, "PKK/KCK/YPG ve diğer terör unsurlarını etkisiz hale getirmek için Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde hedeflere harekat gerçekleştirildiği" bildirildi. MSB, harekatın adının 'Pençe Kılıç Hava Harekatı' olduğunu belirtti.

MSB, Türkiye'nin harekatı Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı kapsamında gerçekleştirdiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirerek; Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla;

Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere PENÇE KILIÇ HAVA HAREKÂTI icra edilmiştir."

ANTLAŞMANIN 51. MADDESİ NE DİYOR?

MSB tarafından harekata ilişkin olarak açıklanan "Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı kapsamında gerçekleştirdiği" ifadelerinde sözü geçen 51. madde, BM üyesi ülkelere, silahlı saldırı halinde meşru müdafaa hakkı tanıyor.

Birleşmiş Milletler antlaşmasının 51. maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

"Bu Antlaşmanın hiçbir hükmü, Birleşmiş Milletler üyelerinden birinin silahlı bir saldırıya hedef olması halinde, Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli önlemleri alıncaya dek, bu üyenin doğal olan bireysel ya da ortak meşru savunma hakkına halel getirmez.

Üyelerin bu meşru savunma hakkını kullanırken aldıkları önlemler hemen Güvenlik Konseyi’ne bildirilir ve Konsey’in işbu antlaşma gereğince uluslararası barış ve güvenliğin korunması ya da yeniden kurulması için gerekli göreceği biçimde her an hareket etme yetki ve görevini hiçbir biçimde etkilemez."

TÜRKİYE ANTLAŞMAYI 15 AĞUSTOS 1945'TE ONAYLADI

Birleşmiş Milletler Antlaşması 26 Haziran 1945 tarihinde San Francisco'da imzalandı ve 110. maddeye uygun olarak 24 Ekim 1945'de yürürlüğe girdi. Türkiye Antlaşmayı Milletlerarası Adalet Divanı Statüsüyle birlikte 15 Ağustos 1945'te onayladı.

NTV: RUSYA'NIN KONTROLÜNDEKİ HAVA SAHASI KULLANILDI

NTV, harekatta Rusya'nın kontrolündeki Suriye hava sahasının da TSK tarafından kullanıldığını bildirdi. Bu bilgiye göre Rusya'nın kontrolündeki Suriye hava sahası, yıllar sonra ilk kez Türk savaş uçaklarına açıldı.

ADALET BAKANI'NDAN "ORDUMUZUN MUHAFIZI, YÂR VE YARDIMCISI OL" PAYLAŞIMI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Suriye ve Irak’ın Kuzeyinde operasyon başlatan Kahraman Ordumuza başarılar diliyorum. Duamız kahraman ordumuzun hedeflerine ulaşması ve muzaffer olması içindir. Ya Rabbi! Ordumuzun muhafızı, yâr ve yardımcısı ol…" ifadesini kullandı.

BAKAN AKAR: TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SÖZDE KARARGÂHLARI DA TAM İSABETLE VURULDU, TAHRİP EDİLDİ

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar,  Pençe-Kılıç Hava Harekâtı'na ilişkin olarak, "Ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kastedenlerden yaptıklarının hesabını bugüne kadar sorduk, sormaya devam edeceğiz." açıklamasını yaptı. Akar, "Terör örgütünün sözde karargâhları da tam isabetle vuruldu, tahrip edildi."  dedi.

Bakan Akar, "Teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, depolar büyük bir başarıyla tahrip edildi. Terör örgütünün sözde kararg3ahları da tam isabetle vuruldu" ifadesini kullandı.

Akar şunları kaydetti:

"Teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, depolar büyük bir başarıyla tahrip edildi. Bunları yakından takip ettik. Terör örgütünün sözde karargâhları da tam isabetle vuruldu, tahrip edildi. Sadece ve sadece teröristler ve teröristlere ait yapılar hedef alındı. Teröristlerin barınakları, sığınakları, inleri, mağaraları başlarına yıkıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin pençesi bir kez daha teröristlerin tepesindeydi. 40 yıldan beri ülkemizin, milletimizin başına musallat olan terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmakta azimli, kararlı ve buna muktediriz. Şehitlerimizin, masum insanların kanını hiçbir zaman yerde bırakmadık, bırakmıyoruz, bırakmayacağız! Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kast edenlerden yaptıklarının hesabını bugüne kadar sorduk, sormaya devam edeceğiz.

ABD'NİN ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞU VATANDAŞLARINA UYARI YAPMIŞTI

ABD'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil kentinde bulunan Başkonsolosluğu cuma akşamı, Türkiye'nin gelecek günlerde Suriye veya Irak'ın kuzeyine bir askeri hamle yapabileceğine dair açık kaynaklardaki iddiaları takip ettiklerini belirtmişti.

Bu hafta Reuters'a açıklamada bulunan üst düzey bir Türk yetkili, "Suriye Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunudur. Bu konuda zaten çalışmalar yapılıyor" demiş ve "Şu anda Irak'ta PKK'ya yönelik operasyonlar var. O tamamlandıktan sonra Suriye'de belirli hedefler var" ifadelerini kullanmıştı.

TÜRKİYE, SURİYE'YE 4 KAPSAMLI HAREKAT GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye 2016'dan bu yana Suriye'nin kuzeyine 4 kapsamlı operasyon düzenledi. Bu harekatlar 2016'da Cerablus, El-Bab ve Halep'e yapılan Fırat Kalkanı, 2018'de Afrin ve Halep'e yapılan Zeytin Dalı, 2019'da Rasulayn ve Tel Abyad'a yapılan Barış Pınarı, 2020'de İdlib'e yapılan Bahar Kalkanı harekatları.