TBMM'ye yeni dokunulmazlık dosyaları sunuldu. Dosyalarda, 1 CHP'li, 8 HDP'li, 1 TİP'li ve 1 DBP'li milletvekili yer aldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, “sayılarından dolayı rahatsızım” dediği dokunulmazlık dosyaları arasında TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da vardı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu tarafından, Ahmet Şık hakkında hazırlanan dokunulmazlık dosyalarından biri, 26 Nisan 2022 tarihinde kararı açıklanan Gezi Parkı davası ile ilgiliydi.

Üçüncü Gezi Parkı davasında Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ve Hakan Altınay'a 18'er yıl hapis cezası verilmişti.

Dosyada; Ahmet Şık'ın, Osman Kavala'nın yargılandığı davada yaşananlar üzerine Twitter hesabından yaptığı paylaşımların hukuka aykırı olduğu iddia edildi.

Gerçek Gündem’den Furkan Karabay’ın haberine göre, Ahmet Şık’ın, 2020 yılında, 15 Temmuz dosyasından tahliye edilen Osman Kavala’nın, casusluk suçlaması yöneltilerek tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğine ve dosyada delil olarak “Barkey hakkında yapılan ek araştırmada yabancı devletler adına istihbari görevler alarak faaliyette bulunduğuna yönelik bulgulara erişildiği” ibaresinin yer aldığına dair paylaşımlar yaptığı ifade edildi.

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL ETTİĞİ İDDİA EDİLDİ

İstanbul'da görev yaptığı dönemde Rıza Sarraf'ı tahliye eden ve yurt dışı çıkış yasağını kaldıran eski Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ekrem Aydıner’in hazırladığı fezlekede; Şık’ın söz konusu paylaşımlarla, soruşturmanın ve özel hayatının gizliliğinin ihlal ettiği iddia edildi.

Savcı Aydıner, söz konusu iddialar üzerine, Ahmet Şık’ın dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini savundu.

“SORUŞTURMANIN GİZLİĞİ DEMEK SANIĞIN MASUMİYETİNİ KORUMAKTIR”

Konuyla ilgili Gerçek Gündem’e açıklamalarda bulunan Ahmet Şık’ın avukatı Tora Pekin, soruşturmanın gizliliğinin sanığın masumiyetini korumak üzerine olduğunu söyledi.

Ahmet Şık’ın, söz konusu paylaşımlarla sanık olan Osman Kavala’nın haklarını savunduğunu söyleyen Pekin, “Aslında Kavala’nın lehine yazılan bilgiyi savcılık sanki Kavala’nın aleyhine yazılmış gibi suçlama konusu yapıyor. Osman Kavala’nın bu durumdan bir şikayeti yok. Kavala’yı mağdur eden Şık değil mahkeme. Şık, Kavala’nın çiğnenen hakkını savundu” dedi.

VEKİLLER EZİLME TEHLİKESİ GEÇİRMİŞTİ: SAVCI, AHMET ŞIK'I SUÇLADI

Yine aynı savcı Aydıner tarafından hazırlanan bir diğer fezleke ise Ahmet Şık’ın Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasını protesto ettiği Çağlayan Adliyesi’nde yaşananlar üzerineydi.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde kayyum atanan belediyelerle ilgili açıklama yapmak isteyen avukatlara polis sert müdahale etmişti. Müdahale sırasında Ahmet Şık ve tekerlekli sandalyedeki Musa Piroğlu da kollarından yaralanıp ezilme tehlikesi yaşamıştı.

Savcı Aydıner’in hazırladığı dosyada ise Ahmet Şık’ın görevli polis memurunun kaskını zorla çıkartarak kendisine karşı zarar vermek için kendi kendine vurduğu iddia edildi.

Dosyada, söz konusu protestonun kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşü olduğu savunuldu. Savcı Aydıner, Şık’ın kanuna aykırı eyleme katıldığını öne sürüp kolluk kuvvetlerine saldırdığını iddia ederek dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini savundu.

“AHMET ŞIK’IN DARP RAPORU VAR, GÖRÜNTÜLER DE MEVCUT”

Savcılığın hazırladığı dosya üzerine değerlendirmelerde bulunan Şık’ın avukatı Tora Pekin,  darp edilenin polis değil müvekkili olduğunu ifade etti.

Söz konusu darp görüntülerinin mevcut olduğunu dile getiren Pekin, “Olayın zaten videosu var. Videoda, fezlekede yazanların gerçek dışı olduğu gözüküyor zaten. Polis o gün Ahmet Şık’a defalarca vurdu. Darp raporu da alındı. Konuyla savcılığa da suç duyurusunda bulunduk ancak takipsizlik verildi. Gerçeklerle değil, görmek istedikleriyle ilgileniyorlar” dedi.

Avukat Pekin açıklamasının devamında ise her iki fezlekenin de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nin şimdiye kadar vermiş olduğu ihlal kararlarına aykırı olduğunu dile getirdi. Pekin, “Hukuki bir değerlendirme olarak mümkün değil” diye konuştu.