Ölüm orucundaki Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek amacıyla düzenlenen eylemde konuşan ÖHD Genel Merkez Yöneticisi Hüseyin Boğatekin, Pazartesi günü Anayasa Mahkemesi’ne, tahliye talepli başvuru yapacaklarını belirtti.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, “adil yargılanma” talebi ile ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın durumuna dikkat çekmek amacıyla açıklama yaptı. Timtik’in bulunduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda avukat ile ölüm orucu eylemcilerinin aile ve yakınları katıldı. 

"Adalet sağlansın, Ebru ve Aytaç Yaşasın" pankartı ile "Savunmaya Özgürlük", "Evlatlarımız için Adalet istemek suç değildir" dövizleri açan kitle sık sık "Devrimci avukatlar onurumuzdur" sloganı attı.

Açıklamada ilk olarak söz alan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Merkez yöneticisi Hüseyin Boğatekin, meslektaşları Timtik ve Ünsal'ın adil yargılanma talep ettiklerini, avukat arkadaşları ve ailelerinin de adliye ve hastane önlerinde aylardır direndiklerini ifade etti. Boğatekin, Türkiye'deki faşizme karşı halkın ve muhalefetin yaşama ve yaşatmak üzere mücadele etmesi gerektiğini vurgulayarak, Timtik ve Ünsal'ın taleplerinin adil bir şekilde yeniden yargılanmak olduğuna işaret etti.

‘YAŞATMAK İSTİYORUZ’

Timtik ve Ünsal’ın faşizme direndikleri için ölüm orucunda olduklarını dile getiren Boğatekin, “Yaşamı, insanları, doğayı, kurdu, kuşu seven bu iki avukat ölüm orucundalar. Biz, ölümü değil yasamayı seçiyoruz. Biz yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. İşte Ebru ve Aytaç'ın çığlığı bu. Bu iki avukatın amaçları bu. Şiddet ve ölüm değil, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Bunun da temel gıdası adalet ve adil yargılanmak” diye konuştu.

‘RET KARARI İLE EBRU VE AYTAÇ’I ÖLDÜRMEK İSTİYORLAR’

Ülkenin en iyi avukatlarının 159 yıl hapis cezasıyla mahkum edildiklerini belirten Boğatekin, “Her gün burada teker teker ölsek de, yine her gün burada ısrarla adalet demeye devam edeceğiz. Arkadaşlarımız bu pandemi koşullarında, çok zor koşullarda tutuluyorlar. Tahliye talebimiz reddedildiği günden bu yana Aytaç ve Ebru zorla tutuluyor. Her ikisi de hastanelerin hapishane koğuşlarında, yani temiz ortamlarda değiller. Tedaviyi kabul etmediklerini defalarca yazılı ve sözlü bir şekilde dile getirdiler. Avukatları olarak biz, bütün kurumlara başvurduk. Başvurularımızda tedavi istemediklerini dile getirdik. Tedavi değil, adil yargılanmak istiyorlar. Ama gelinen aşamada her gün aynı şeyleri yaşıyoruz. Yargıtay kararını vermiyor. Türkiye'nin en ağır yargılanma süreçlerden birini geçirmiş bir dosyayı hiç  bilmeden yargıçlar heyeti, tutuklu kalmaları yönünde bir karar verdi. Bu son güncel sağlık raporuna rağmen ısrarla bırakmama 37'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin rutini haline geldi” dedi.

Yargıç ve hakimlerin tahliye taleplerini reddederek Timtik ve Ünsal’ı öldürmek istediklerini dile getiren Boğatekin, Pazartesi günü Anayasa Mahkemesine (AYM) tutukluluk halinin devam kararına karşı tedbir talebi ile başvuruda bulunacaklarını ifade etti.

Ardından söz alan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Merkez Yöneticisi, Ergin Sözen, Timtik ve Ünsal’ın yaşaması için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.