Türkiye İnsan Hakları Vakfı(TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, 320 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum’un bas gitaristi İbrahim Gökçek için Adalet ve İçişleri bakanlarına çağrıda bulundu. Sosyal medya heasbından bir video paylaşan Fincancı, "Bir insan hakları savunucu olarak, Türkiye İnsan Hakları Vakfı olarak biz bu süreçte İbrahim Gökçek'in talebini duymanızı istiyoruz" dedi.

Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı'nın, Helin Bölek ve Mustafa Koçak'ın taleplerine karşı sessiz kaldığını belirten Fincancı, "Yaşam hakkı ihlali gerçekleştirdiniz. En azın İbrahim Gökçek'in sesinin duyulması ve Grup Yorum'un yeniden konserlerini yapmasını sağlama talebimiz var. İçişleri ve Adalet bakanına bir kez daha yeniden sesleniyorum. Bir insan hakları savunucu olarak, Türkiye İnsan Hakları Vakfı olarak biz bu süreçte İbrahim Gökçek'in talebini duymanızı istiyoruz. Grup Yorum'un konserleri yasaklanmasın diyoruz" diye konuştu. 

NE OLMUŞTU?

2016 yılında tutuklanan Bölek, iki yıl hapiste kaldıktan sonra tahliye edilmiş, tutukluyken başlattığı süresiz, dönüşümsüz açlık grevini tahliye edildikten sonra ölüm orucuna dönüştürmüştü. Bölek ölüm orucunun 288'inci gününde hayatını kaybetti. 

Gizli tanık ifadesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mustafa Koçak, İzmir Kırıklar 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde adil yargılanma talebiyle talebiyle başlattığı ölüm orucunun 297'inci gününde hayatını kaybetti.