Türkiye Gazeteciler Sendikası, çalışanlarının kişisel hesaplarını 'Rus devletine bağlı medya' ibaresiyle etiketleyen Twitter'a tepki gösterdi

Sputnik çalışanlarının kişisel hesaplarını 'Rus devletine bağlı medya' ibaresiyle etiketleyen sosyal medya platformu Twitter'a Türkiye Gazeteciler Sendikası'dan (TGS) tepki geldi.

Gözden kaçırmayın

Halkbank ABD Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu Halkbank ABD Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

TGS, "Sosyal medya platformlarının Sputnik’te çalışan meslektaşlarımızı 'Rusya yanlısı' olarak etiketlemesi gazetecileri hedef göstermektir" açıklamasında bulundu.

Sendika yaptığı yazılı açıklamada, gazetecilerin can güvenliğini tehlikeye atacak bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiği bildirilerek, "Bazı sosyal medya platformlarının Sputnik’te çalışan meslektaşlarımızı 'Rusya yanlısı' olarak etiketlemesi gazetecileri hedef göstermektir. Gazetecilerin can güvenliğini tehlikeye atacak ve basın özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirilecek bu uygulamadan vazgeçilmelidir" denildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası, gazetecilerin fişlenmesi, hedef gösterilmesi, sansüre uğraması gibi basın özgürlüğüne zarar verecek uygulamalara karşı olduklarının altını çizdi.