Tayvan’dan ada yakınlarında gezdiği belirtilen bir Çin dronuna uyarı ateşi açıldığı açıklandı. Dronun, uyarılardan sonra Çin’e geri döndüğü belirtildi.

Reuters’ın haberine göre, uyarı, Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in Penghu Adası'ndaki askeri birliklere yaptığı ziyarette, "hava sahasına yönelik ihlallere karşı güçlü tedbirlerin alınması" talimatını vermesinden sonra geldi. Tayvan'dan böyle bir uyarı ateşi, git gide artan gerilimlerle birlikte ilk defa açıldı.

Tsai, Çin ana karasından kontrol edilen sivil dronların, Kinmen (Quemoy) gibi Tayvan açığındaki adalardaki askeri bölgeler ve nöbet mevzileri üzerinde uçarken çektiği görüntüler internette yayılınca söz konusu talimatı verdi.

Adalet Bakanlığı Daire Başkanı Serkan Tüzün eşini vurup intihar etti Adalet Bakanlığı Daire Başkanı Serkan Tüzün eşini vurup intihar etti

Önceki gün, Çin ana karasının 10 kilometre açığındaki Ada'da Tayvan askerlerinin nöbet tuttuğu mevziye yaklaşan dronun görüntüleri Çin'de sosyal medyada yayılmıştı.

Daha önce de aynı bölgedeki nöbet kulübesinin üzerinde uçan Çin dronuna Tayvan askerlerinin taş attığı görüntüler internette yayılmıştı.