Amerikan askerleri Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt güçlerle ara verilen ortak devriyelere yeniden başladı.

AP'nin haberine göre Hasake vilayetindeki ABD üssünden 4 Amerikan ve 1 Suriye Demokratik Güçleri'ne ait zırhlı aracın birlikte çıktığı görüldü.

Devriye'nin Irak sınırı yakınlarındaki bir diğer Amerikan üssüne doğru hareket ettiği bildirildi.

Kürt güçlerin komutanı Mazlum Kobani olarak da bilinen Mazlum Abdi, ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD'le mücadele kapsamında yürüttüğü ortak devriyelere Türkiye'nin hava saldırıları nedeniyle ara verildiğini açıklamıştı.

Amerikalı yetkililer cumartesi günü yeniden başlayan devriyelerin IŞİD militanlarının tespiti için yapılmadığını IŞİD'li esirlerin tutulduğu hapishaneler ve bağlantılı ailelerin tutulduğu kampların etrafıyla sınırlı olduğunu duyurdu.

Türkiye 13 Kasım'da İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırıya misilleme olarak Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinde saldırıdan sorumlu tuttuğu Kürt güçlere (PYD/YPG) yönelik yoğun bir hava harekatı düzenlemişti.

Babası gözaltına alınmıştı: Kömürlükte cesedi bulunan çocuğun ölümüyle ilgili yeni detaylar Babası gözaltına alınmıştı: Kömürlükte cesedi bulunan çocuğun ölümüyle ilgili yeni detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her an kara harekatı da yapılabileceğini söylemişti.

Türkiye'nin PKK'nin Suriye'deki uzantısı olarak gördüğü ve terör örgütü kabul ettiği YPG tarafı ise İstanbul'daki bombalı saldırı ile bağlantılı olmadıklarını ilan etmişti.

Saldırılarda Amerikan askerlerinin zarar görmediği açıklandı. Suriye'de 900 kadar Amerikan askeri bulunuyor.